"Šroťáci“. Podle města jsou mezi nimi mnozí, kteří zneužívají sociální dávky. Přestože si přivydělávají sběrem kovů, své výdělky nehlásí na sociálním odboru. Proto se na ně chce radnice zaměřit a dávky jim odebrat.

„Je to naprosto nepřípustné chování, zvláště když si uvědomíme, že podle zkušeností strážníků jde většinou o kradené kovy,“ uvedla primátorka Ivana Řápková. Strážníci měsíčně přicházejí na desítky případů krádeží kovů nebo nacházejí místa, kde sběrači rozebrali ledničky či ořezali kabely, aby z nich získali kov.

Denně si sběrači mohou přijít na sto až dvě stě korun – měsíčně až na čtyři tisíce korun. Podle zkušenosti pracovníků sběrných surovin někteří z nich vozí plně naloženou kárku každý den.

Už nyní má radnice první informace, kdo dávky zneužívá. Podle tiskového mluvčího se jedná o 94 klientů, kteří neoprávněně pobírají dávky. Vytipovaly si je sociální pracovnice. „Jakmile mají podezření, osloví odbor Stavebního úřadu a životního prostředí a ten jejich dotaz ověří při kontrole sběren,“ vysvětlil mluvčí města Tomáš Branda.

Ve sběrnách jsou totiž povinni vést záznamy od koho surovinu odkoupili. I zpětně tak úředníci zjistí, jestli se jméno zadané sociálním odborem v záznamech objevuje.

Při kontrolách úředníci dokonce přišli na to, že „šroťáci“ v některých případech zneužívají cizí občanské průkazy. „Vypátrali jsme, že kovy do sběrny měl odevzdávat člověk, který byl prokazatelně ve výkonu trestu,“ upřesnila vedoucí odboru sociálních věcí Kamila Faiglová. Její podřízení už jednotlivé případy prověřují a postupně bude zahájeno řízení o odebrání dávek.

Při sbírání a krádežích kovů jsou mnohdy v ohrožení i lidské životy. Sběrači totiž berou součástky elektrických a zabezpečovacích zařízení, nebo dokonce kabely pod napětím. Ohrožují však nejen sebe, ale i ostatní. Někde chybí poklop od kanálu, jinde zase chybí kryt k lampě. Chomutováci mají v paměti čtyři roky starý případ, kdy v jednom z domů na Březenecké třikrát po sobě ukradli dokonce lana od výtahu.