Dělníci a restaurátoři finišují s opravami kapličky na návsi Nezabylic. Znovu bude malebným centrem obce. Znovu se tu budou sházet věřící a znovu bude sloužit pro setkávání místních. A třeba se někdy znovu rozezní i její zvon. Kaple sv. Anny na návsi v Nezabylicích prochází rekonstrukcí a na konci července ji slavnostně vysvětí.

Restaurátoři museli upevnit popraskané zdi, opravit střechu, kaplička dostala novou fasádu i střešní krytinu. Práce trvaly tři měsíce, rekonstrukce stála 1,5 milionu korun. Většinu obec zaplatila díky dotaci.

Do opravy kapličky se místní pustili kvůli jejímu stavu. „Byl seschlý krov a hrozilo dokonce, že se zřítí zvon," přiblížila starostka obce Marcela Jarošová. Navíc zdi byly popraskané víc, než se na první pohled zdálo. „Bylo to opravdu za pět minut dvanáct," dodává starostka.

Při zahájení prací našli dělníci v kopuli dvě pouzdra obalená alobalem. V nich bylo několik dokumentů z roku 1992. Současné vedení obce chce také přenechat odkaz budoucím generacím. Vloží zpět také několik dokumentů, to včetně tohoto článku.

Kaple bude vysvěcena během slavnostního průvodu sv. Anny 28.července, který pravidelně pořádají věřící z obce a okolí.

Jinak ale slouží i jako místo, kde se Nezabyličtí setkávají. Třeba o Štědrý den. Jen zvon se teď odmlčel. Paní, která do kaple chodila zvonit, totiž zemřela. „Chtěla bych ale sehnat někoho, kdo se to naučí," doufá v další oživení kapličky Jarošová.

Rekonstrukce je součástí velkých investic, které už má obec letos za sebou. Na place kulturně rekreačního centra vyrostlo několik nových herních prvků, zastřešené místo na občerstvení a plánují tu nahradit asfaltové hřiště umělou trávou. V obci je nová autobusová zastávka, je vydlážděné náměstí, u obecního úřadu vzniklo pořádné parkoviště, u hospody je nově pergola, udělaly se nové chodníky, obnovila zeleň a v mateřské škole stojí teď baráček na hračky s pergolou, která slouží jako venkovní učebna. Rekonstrukce se dočkal také místní kulturní sál, u kterého je i nová kuchyně.