Sprej do ruky a hurá postříkat zeď. Ale tentokrát se sprejeři nemuseli ohlížet, jestli po nich nejde policie, barvy stříkali legálně.
Jirkovští graffiťáci si stěžovali, že mají málo legálních zdí, kde mohou tvořit. Přibývá jich, a tak dvacet metrů zdi v sousedství Domu dětí a mládeže Paraplíčko dávno přestalo stačit. Radní vyslyšeli žádost obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni o schválení dalších legálních ploch.


Bunkr se vybarvil


Writeři nyní smí sprejovat na dalších třech plochách. V pouliční galerii promění oprýskané zdi bunkru pod bývalým skateparkem ve Školní ulici a další dvě plochy v blízkosti Základní školy Krušnohorská. Všechny tři jsou v sídlišti Vinařice.

„Jedna plocha byla málo. Někdo si na ní nasprejoval svou ´vymazlenou´ věc, nafotil ji, za týden přišel někdo jiný, kdo neměl respekt, a zase ji přestříkal,“ popsal graffiťák s přezdívkou Wéna rychlost, s jakou mizela díla street artu.


Drahá záležitost


A že šlo často o pozoruhodné práce. Jeden takový piece („kousek“), což je barevný graffit z mnoha barev, vyjde i na dva tisíce korun. „Zkušení graffiťáci, kteří to dělají roky, si vydělávají na barvy normálně v práci. Fotí je, dávají na své webové stránky a komunikují s writtery z ciziny. Vzájemně se chlubí svým uměním,“ líčí Wéna. O to hůř se vyrovnávají s tím, když jim malby překrývají kluci, kteří sprejují teprve krátce, zato drze a přes čerstvé piecy.

Nové legální plochy by měly skřípění mezi pouličními umělci urovnat. Naopak je nyní volných ploch tolik, že při sobotním jamu přijeli graffiťáci nejen z Jirkova, ale také z Chomutova, Mostu a z Klášterce.


Jirkov legálním sprejerům přeje


Mladíci si pochvalovali přístup Jirkova, kde je nejvíce „legálů“, tedy zdí, které mohou beztrestně pomalovat. Je jich podle jejich slov o dost více než v mnohem větším Chomutově.

Více legálních ploch?

Véna: Je lepší, když je legálních ploch víc a sprejeři mají, kde malovat. Neláká je to pak stříkat na novou fasádu. Jako legální plochy slouží oprýskané zdi výměníků a krytů. Vypadají lépe, když jsou natřené podkladem a nastříkané barevnými piecy. Lépe doplňují opravené a barevné fasády na sídlištích. Je to pěkné na pohled.

Arnošt Šebesta: I když se jedná o schválené plochy, nelíbí se mi. Ten rozsah a masivnost mě ubíjejí, bývají to pouhé slepence obrazců. Více ocením čistě upravenou zeď. Jediné, čeho si na legálních plochách cením je, že se na nich sprejeři nemohou chovat jako okupanti na cizím (jako na soukromé fasádě). Ať tedy jsou, ale já se jim vyhnu.