Spor o právnická studia chomutovské primátorky Ivany Řápkové nabral na obrátkách.


Poté, co předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa upozornil na to, že primátorka získala zápočty a zkoušku z trestního práva v rozporu s pravidly katedry, zaútočila primátorka na něho.


Podle ní jsou výroky Baxy nepochopitelné a trapné. Přemýšlí, že na něho podá žalobu a chce od něho omluvu. Baxa reagoval tím, že prohlásil, že vše co řekl, je pravda.


Docent Jiří Pipek, od kterého primátorka podle svých slov získala zápočet a zkoušku, podle Baxy podle vnitřních předpisů nemohl udělovat zápočty ani zkoušky. Navíc jeho podpis u zápočtů v listinách katedry chybí.


Zpochybnil i individuální studijní plán Řápkové, tvrdí, že o ničem takovém nejsou na katedře záznamy. Primátorka jakékoliv pochybení odmítá, konflikt přičítá politickému boji, mediálním spekulacím a nezodpovědnému přístupu předsedy Baxy.


O něho se v tiskové zprávě otřela, popsala ho jako profesora, který do školy moc nechodil a popíjel se studentkami. Podle severu tn.cz dokonce prohlásila, že Baxa byl známý tím, že občas přišel s monoklem. Po škole se podle Řápkové říkalo, že ho mlátí manželka.


Spor trochu připomíná předešlý konflikt primátorky s politikem Michaelem Kocábem. Přes tiskové zprávy se tehdy navzájem dohadovali a spor o různá témata se táhl několik měsíců.

IVANA ŘÁPKOVÁ

– Nechápu, jak je možné, aby předseda Nejvyššího správního soudu zcela bez přímých důkazů a neznalosti celé pravdy, obvinil někoho, že nestudoval řádně a že by měl vrátit titul.

– Pan Pipek mi dal zápočet i zkoušku. Byl mým profesorem z trestního práva. Konzultovala jsem s jeho mladší asistentkou z katedry trestního práva Simonou


–Na semináře pana Baxy jsme nechodila, protože jsem měla povolené individuální studium.


– Vše je v pořádku, zápočty i zkoušky jsem získala řádně. Zápočet z trestního práva mi dal pan Pipek.

JOSEF BAXA

– Paní primátorka se asi cítí trochu podrážděně. Neřekl jsem nic, co není pravda.


– Pan Pipek (je rok po smrti – pozn. red.) nikdy nevedl žádnou studijní skupinu a nemohl tak dávat zápočty. Pokud je dal, tak to bylo mimo pravidla katedry.


–Řekl jsem, že patřila do mé studijní skupiny. Všichni patří do nějaké studijní skupiny, Řápková byla v mé. Patří tam i individuální studenti, rukama mi jich prošly stovky. Stačilo se domluvit na podmínkách zápočtu, není nic jednoduššího.

– V dokumentech katedry není ani podpis docenta Pipka (u zápočtů Řápkové – pozn. red.) Standardně by tam měl být.