Mateřská škola Chomutov spolupracuje s osmi mateřskými školami v Annabergu Buchholz. Navštěvují se několikrát do roka a pořádají různé akce. Partnerská spolupráce přináší dětem zdokonalení v cizím jazyce.

„Děti učíme anglicky i německy. S německými dětmi si pak jazyk procvičují, dokonce i ty umí pár českých slovíček,“ přibližuje ředitelka Mateřské školy Chomutov Irena Kopecká. Německá školka jezdí za českou do Chomutova a naopak. V Chomutově pak chodí na různé výlety. Například do Zooparku, nebo se byli podívat v jedné místní základní škole.

Vloni se přijely děti z Annabergu podívat oVánocích a společně ozdobily vánoční stromečky. To německé školky dokonce od chomutovské převzaly a stromečky také začaly zdobit.

Partnerskou školku mají i Údlice, tři roky spolupracují se školkou v Niederlautersteinu. „Navštěvujeme se šestkrát do roka. Třikrát jedeme my tam a třikrát jezdí oni k nám,“ uvádí ředitelka mateřské školy v Údlicích Blanka Prošková. „Pro děti je to velký přínos v tom, že si procvičí německá slovíčka,“ říká Blanka Prošková.

S partnerskou školkou dokonce plánují v příštím roce ozdravný pobyt v Česku. „Uvidíme, jak se to vydaří, pak bychom zorganizovali další v Německu,“ dodává Blanka Prošková. Společně už měli spousty zážitků – udělali si výlet parní mašinkou, v Německu vysazovali stromky přátelství, společnou česko – německou sportovní olympiádu a spousty dalších akcí.

Partnerskou mateřskou školu mají i horské Vejprty, spolupracují se školkou v Grossrückerswalde. „Musím říct, že jsme si skutečně sedli. Naše spolupráce je výborná,“ sděluje ředitelka MŠ Vejprty Iveta Havlíčková.

Mateřská školka v Německu jim posílá například německé básničky, které se děti učí. „Máme i tu výhodu, že naše učitelky jsou rodilé Němky, tak děti učí německy a často na ně německy mluví,“ přibližuje Havlíčková.