Mermaiding pochází z Filipín, odkud se před několika lety začal šířit do zbytku světa. Do Chomutova ho dovezou instruktoři z plzeňské potápěčské školy. Očekávají především zájem dětí. „Nejčastějšími účastníky jsou děti od devíti do dvanácti let. Věkové omezení ale neexistuje v podstatě žádné,“říká instruktor Kamil Mühlbauer. Blýskavý rybí ocas je splněným dětským snem pro řadu žen, které se alespoň na chvilku vtělí do šupin rudovlasé víly Ariel. „Viděla jsem to na videích a vypadá to úžasně. Je to takové ladné a musí to být ohromná zábava. Když bude příležitost, ráda to zkusím,“ plánuje si Kateřina Kubová z Chomutova.

Kromě estetického zážitku je ale mermaiding i fyzická výzva. Vyžaduje pohyb delfínovým vlněním a plavání s ploutví, která spojí obě nohy v jeden celek, není jednoduché. „Zapojuje se spousta svalů v oblasti břicha, nohou. Je to fyzicky náročnější,“ potvrzuje instruktor Kamil Mühlbauer. „Ploutev ale pomáhá rychle se dostat pod vodu a udržet se pod hladinou, což nahrává třeba dětem, které ještě neumí plavat, ale rády se potápí,“ doplňuje odborník na potápění. Právě pro nádechové potápění, freediving, je mermading ideální průpravou. Děti se naučí správně a bezpečně dýchat a hospodařit s kapacitou plic. Delfínové vlnění je navíc prospěšný pohyb, který působí blahodárně na páteř a bederní svalstvo. I pro svou fyzickou náročnost láká potápění s rybím ocasem i chlapce či dospělé muže.

Chomutovská lekce se koná v neděli 1. prosince v době od 10 do 14 hodin v Aquasvětě. Účast je nutné si zarezervovat předem. Potápěčská škola totiž doveze oblečky s ploutví na míru. „Je potřeba nám nahlásit výšku, váhu a velikost nohy účastníka,“ připomíná Markéta Mühlbauer. Akce je určená i pro úplné začátečníky.

Přihlášky na chomutovský mermaiding naleznete na webu divers-plzen.cz. Pokud máte zájem vyzkoušet si tuto sportovní aktivitu častěji, máte příležitost i v našem kraji. Kurzy mermaidingu pořádají i potápěči z Děčína. Pravidelný kroužek pro děti vedou nejen v děčínském aquaparku, ale také ve sportovním areálu Klíše v Ústí nad Labem. Náklady na základní výbavu pro mořskou pannu nejsou oproti jiným sportům nikterak vysoké. Monoploutev pořídíte do tisíce korun. Na kostým je pak potřeba připlatit jednou tolik.

Mermaiding
(z anglického „mermaid“ = mořská panna)
má pravděpodobně kolébku na Filipínách v roce 2012. Instruktorka plavání Djury Rocha založila pro výuku i speciální plaveckou školu, kde tento styl vyučovala. Mermaiding se poté rozšířil do Ameriky, lidé se s ním ale setkávají především v nabídkách hotelů letovisek i v Evropě. Výuku lektorů mermaidingu v České republice zaštiťuje společnost Happy Tails. V současné době v zemi působí asi tři desítky lektorů tohoto sportu.