Zdravotní sestřička Lenka právě povléká postele v Lužické nemocnici v Rumburku v pavilonu I. Pacienti tady začali využívat nově zrekonstruované prostory lůžkové části chirurgie v přízemí budovy. V minulosti tu bylo porodnické oddělení, které musela nemocnice na jaře 2017 uzavřít.

„Oproti předchozímu stavu mají pacienti k dispozici dva nadstandardní pokoje, kde je kromě televize k dispozici také vlastní sociální zázemí. Standardní pokoje jsou vybavené novým nábytkem. Přestěhované jsou do stejného podlaží i chirurgické ambulance a celé chirurgické oddělení je tak na jednom místě,“ přiblížil Luděk Stínil, mluvčí města Rumburk, které špitál vlastní.

V další etapě restrukturalizace zahájí Lužická nemocnice práce v prvním patře hlavní budovy, kam se z pavilonu II přemístí interní oddělení a jednotky intenzivní péče (JIP). „Vše je součástí sestěhování, od něhož si nemocnice slibuje snížení provozních nákladů,“ doplnil Stínil s tím, že současně se začnou připravovat prostory po chirurgických ambulancích, kam se přemístí celá gastroenterologická ambulance. Hotovo by mělo být do konce tohoto roku.

Rumburská nemocnice je dlouhodobě podinvestovaná. „Především budovy, které jsou stoleté, neprošly generálními opravami,“ podotkl ředitel nemocnice Petr Dubravec, který předpokládá brzké jednání s představiteli Ústeckého kraje, který zvažuje převzít část zdravotní péče z města pod sebe.

40 let nemocnice v Kadani

Nemocnice v Kadani letos oslavila 40 let od svého založení. Během posledních dvou let se tady soustředili na investice do obnovy přístrojové techniky jak v nemocnici samotné, tak i ve svých ambulancích, které v okolních městech provozují.

„Podařilo se tím rozšířit poskytování péče ve stávajících i nových odborností. Vedle postupné rekonstrukce jednotlivých lůžkových oddělení bude největší investicí, kterou nyní připravujeme, rekonstrukce komplexu centrálních operačních sálů a sterilizace, která je nyní ve fázi projektové přípravy,“ uvedl ředitel Nemocnice Kadaň Petr Hossner.

Ani v Podřipské nemocnici s poliklinikou v Roudnici nad Labem letos nelenili. Koupili nový sanitní vůz za milion korun, nový ultrazvuk za 665 tisíc korun a opravili taktéž oddělení chirurgie za dva miliony.

Plánované investice v nemocnicích v Ústeckém kraji

Podřipská nemocnice s poliklinikou v Roudnici n. L.:
- oprava oddělení chirurgie, nový ultrazvuk, nové vybavení nemocnice (centrální monitory JIP, ultrazvuk, polohovací lůžka), plánovaná přístavba odd. následné a rehabilitační péče
Krajská zdravotní:
- nový stravovací provoz v nemocnici v Chomutově, přípravy na vybudování záchytné stanice v Teplicích, vybudování nového pavilonu pro kardiochirurgii v Ústí nad Labem
Lužická nemocnice v Rumburku:
- nově zrekonstruovaná lůžková část chirurgie 
Nemocnice Litoměřice:
- rekonstrukce oddělení radiologie
Nemocnice Kadaň:
- obnova zdravotnické přístrojové techniky, příprava rekonstrukce komplexu centrálních operačních sálů a sterilizace

„Z dotace Ústeckého kraje jsme za tři miliony vybavili nemocnici centrálními monitory JIP, ultrazvukem, EKG či polohovacími lůžky. Na tento rok je ještě plánovaná výměna oken na severní straně hlavní budovy polikliniky, výměna dvou výtahů a nové vybavení rehabilitačního oddělení. Proběhne také dostavba devíti nových lůžek na oddělení následné a rehabilitační péče (NRP),“ uvedla PR manažerka nemocnice Markéta Smutná s tím, že na jaře začne na NRP přístavba. Bude zahrnovat nové zázemí pro sestry a lékaře a také konzultační místnost pro rodiny pacientů.

V litoměřické nemocnici probíhá za provozu rekonstrukce oddělení radiologie zahrnující nejen obnovu přístrojového vybavení, ale i stavební úpravy vybraných prostor oddělení.

„V posledním říjnovém týdnu jsme v jedné ze snímkoven demontovali starý rentgenový přístroj a následně zahájili stavební práce, abychom prostor náležitě připravili pro instalaci nového digitálního skiagrafického komplexu. Tento výpadek jednoho pracoviště nám sice částečně nahrazuje nově dodaný pojízdný rentgen, ale jistým omezením, která mohou mít za následek dočasné prodlužování čekacích dob na jednotlivá vyšetření, se bohužel nevyhneme,“ sdělil předseda představenstva litoměřické nemocnice Radek Lončák.

Pozadu není ani Krajská zdravotní, pod kterou spadají nemocnice v Děčíně, Ústí, Teplicích, Mostě a v Chomutově. Právě v té chomutovské v nevyužité části pavilonu C nedávno otevřeli nový stravovací provoz za téměř 53 milionů korun. Denně tu připraví více než 200 obědů pro zaměstnance a téměř 300 obědů pro pacienty.

Nový pavilon

Ústecká Masarykova nemocnice zase počítá s vybudováním nového pavilonu ve svém areálu. Přemístí sem nejen kardiochirurgické oddělení, ale celé kardiocentrum včetně Kardiologické kliniky Fakulty zdravotnických studií ústecké univerzity.

„Cenu za realizaci této náročné budoucí veřejné zakázky předpokládáme na úrovni 540 milionů korun. Zahájili jsme přípravu projektové dokumentace, jejíž zpracovatel vzešel z veřejné zakázky. Akce je důležitým milníkem na cestě k získání prestižního statutu komplexního kardiovaskulárního centra, které chybí nejen obyvatelům Ústeckého kraje, ale není ani v sousedících krajích Karlovarském a Libereckém,“ podotkl předseda představenstva Krajské zdravotní Jiří Novák.

Podle ředitele zdravotní péče Josefa Liehneho bude přesun kardiocentra do nových prostor znamenat pro nemocnici navýšení potřebných interních lůžek, vybudování metabolické jednotky a rozšíření radiologické kliniky. „Statistiky ukazují, že kardiovaskulární onemocnění ohrožují občany kraje výrazně. Zaslouží si tedy, aby v největší a nejvýznamnější nemocnici měli špičkové komplexní kardiovaskulární centrum,“ doplnil Liehne.