Stavbaři jdou pomalu do finiše, nastupují tak tvůrci interiéru, aby ho vyplnili interaktivní zážitkovou technologií. Díky ní se lidé dozvědí víc o Jirkovu i hasičství způsobem, který vtáhne do děje. Nové infocentrum s hasičským muzeem vzniká díky přestavbě hasičského domu v Tyršově ulici. Lidem se prvně otevře v prosinci.

Práce na stavební části se sklouzly zhruba o měsíc. „Nejsložitější bylo zkoordinovat projektovou dokumentaci se stavbou, byly tam různé změny, takže se řešilo, co v projektu nebylo,“ podotkl stavbyvedoucí dodavatelské společnosti Petrom stavby Antonín Dvořák. „Teď už pracujeme jen na venkovních úpravách a zámkové dlažbě,“ dodal.

Souběžně se stavebníky už nastoupil i tvůrčí tým společnosti AV Media, který se má postarat o unikátní vnitřní náplň, kde nebudou chybět prostorové modely a interaktivní hra. Ta diváky přenese i do ohniska požáru. „Stavíme interiéry, na něž bude navazovat interaktivní zážitková technologie, a poté dodáme obsah, který bude vyprávět příběh Jirkova a o hasičství,“ uvedl Pavel Hajský ze společnosti AV Media.

Podle jeho slov patří do kolonky nejsložitějších úkolů doladění obsahových scénářů. „Je to osmdesát procent přípravy,“ poznamenal Hajský s tím, že nasazované jsou pak na místě, aby byly v souladu s exteriérem.

Pro turisty i pro místní

Společnost, pro níž pracuje, se specializuje na tvorbu moderních zážitkových expozic a s potěšením sleduje zvyšující se zájem měst o ně. „Zastupitelstva chápou, že pomáhají turistickému ruchu, zajímavé jsou i pro místní obyvatelstvo,“ poznamenal Hajský. „Expozice jsou nejen zábavné, ale zábavně edukativní a napojené na školní výuku,“ dodal.

V Česku už jsou desítky podobně pojatých expozic, první zajímavý projekt vznikl před devíti lety. Šlo o zážitkovou moderní expozici Cesta Emila Holuba do Afriky v památníku v Holicích.

Prosincové otevření nového íčka a muzea bude zvláštní událostí. „Město plánuje informační centrum slavnostně otevřít, určitě připravíme nějaký speciální program pro školy i veřejnost,“ uvedla místostarostka Dana Jurštaková.

Akce je plně financovaná z rozpočtu města. Původní náklady byly odhadovány na 33 milionů korun, výsledná cena se ale kvůli vícepracím vyšplhala na 35,8 milionů.

Hasičský dům, kde přestavba probíhá, slouží jirkovskému sboru dobrovolných hasičů, je ale velký, takže ho nevyužívají plně. Oproti tomu dnešní infocentrum sídlí ve stísněných prostorách v Kostelní ulici. Proto zvítězila myšlenka íčko i muzeum propojit a obohatit je o moderní prvky i cenné exponáty.