„Nesouhlasím se záměrem a chci ‚velkou‘ EIA“. Zhruba toto vyznění má většina námitek, které lidé v uplynulých dnech zaslali na Ministerstvo životního prostředí. Týkají se záměru vybudovat linku na výrobu oleje z plastů na Pražských polích v Chomutově, kde už radní schválili pronájem městských pozemků společnosti ADI Fuel. 

Lidem, kteří psali na ministerstvo, například vadilo, že v záměru není popsán systém kontinuální kontroly čistoty vstupních plastů, předkladatel záměru podle nich neřeší riziko zápachu a nezabývá se problematikou příměsí, jež jsou nedílnou součástí plastových obalů. 

„Jedná se zejména o barviva, retardéry hoření, UV stabilizátory a lepidla. Přestože tyto příměsi není možné odstranit tříděním, záměr jejich další chemickou přeměnu v procesu pyrolýzy a spalování plynu vůbec nepopisuje,“ zaznívalo mimo jiné. Připomínkované byly i další stránky věci, na základě kterých pisatelé nesouhlasí se záměrem a požadují takzvanou velkou EIA, což je posouzení vlivu záměru na životní prostředí, které může vypracovat jen autorizovaná osoba. 

Zkapalňování plastů v areálu tepláren na Pražském poli už nějaký čas zkoušejí. V březnu 2019 tam kvůli hořícímu oleji vyjížděly čtyři jednotky hasičů.
"Spalovna v přestrojení" v Chomutově? Nedělejte z nás králíky, vzkazují lidé

Lhůta pro zaslání písemných vyjádření skončila 6. října. „Obdrželi jsme celkem zhruba 180 vyjádření, řada z nich je obsahově totožná,“ informovala Dominika Pospíšilová z tiskového odboru Ministerstva životního prostředí. Právě to provádí zjišťovací řízení, kterému se říká malá EIA. Momentálně je ve fázi vypořádávání připomínek. „Závěr bychom měli vydat do 21. října, pokud termín nebude prodloužen,“ uvedla Pospíšilová. 

Společnost Adi Fuel měla menší pozemky od města pronajaté už dříve, technologie se tam testovala. Na větších pozemcích v místě rekultivované skládky chce rozjet ostrý provoz a položit tam fotovoltaické panely pro potřebu této technologie. Odpůrcům záměru vadí, že nebyl veřejně prodiskutovaný, a že město jako účastník řízení nevznáší požadavky. Přes pět set lidí proto podepsalo online petici. 

Vedení města se hájí, že řešilo jen majetkovou stránku věci, zatímco případné dopady na životní prostředí zkoumá ministerstvo životního prostředí. Primátor Marek Hrabáč (ANO) se ale o projektu vyjadřuje jako o ekologickém a „zeleném“ a koaliční Nový sever vyjadřuje záměru podporu jakožto inovativnímu technologickému projektu. 

Krušné hory
CHKO Krušné hory? Volební lídři v Ústeckém kraji jsou pro

Technologii depolymerizace odpadních plastů označují ochránci životního prostředí jako „spalovnu v přestrojení“, protože se při procesu zahřívají odpady a poté se spalují odpadní plyny. Těch má být 5–15 procent hmotnostního objemu. 

Naopak chomutovská koalice jakékoli srovnávání se spalovnou odmítá. „Nejedná se o výstavbu žádné spalovny,“ uvedl Nový sever na své oficiální facebookové stránce. „Týdeník Ekonom označil v roce 2019 technologii za nápad, který může změnit svět. A firma také ve stejném roce uspěla v soutěži o Nápad roku.“