Mírová. Název ulice by napovídal cosi o tichu a klidu. V Klášterci je to ale vyhlášená špatná adresa. Ovšem divocí holubi na střechu tamního čtrnáctipatrového věžáku létají překvapivě často. Jakmile přijde leden, únor, veterinární technici tak umisťují speciální klece určené pro odchyt „létajících potkanů“ právě tam.

Dny otevřených dveří


"Stačí okolo klecí a dovnitř nasypat zrní, slunečnice a nadrobit rohlíky, na které bývají zvyklí od lidí. Holubi se slétnou, vstoupí dovnitř, ale ven se už nedostanou,“ popsal veterinární technik Ivo Fischl. Aby byla metoda účinnější, předepisuje zvláštní metodika jakési dny otevřených dveří. „Jednou za dva týdny necháváme klec průchozí tam a zpátky, aby ptáci získali větší důvěru a slétlo se jich víc,“ vysvětlil Fischl. Paradoxně vycházejí tyto dny volna na víkendy.

Chlad plodí neúspěch


Jakmile se oteplí, do klece se chytnou i dvě desítky ptáků za den. Za chladného počasí, jaké vládne v těchto dnech, to bývá jen jeden, dva. Divocí holubi raději zůstávají schovaní na půdách a balkónech, které si obyvatelé ještě nezajistili sítěmi.

Občas se do klecí chytí i chovní holubi. Jakmile technici vidí, že mají kroužek, pouští je na svobodu. „Chovatelé nám ale říkají, že je máme raději zahubit. Divocí holubi bývají natolik nemocní a plní parazitů a červů, že rychle nakazí i ostatní. Ti už se pak pro další chov údajně nedají využít,“ dodal Fischl.

Holubi představují problém pro všechna města. Jsou zdrojem řady alergenů a přenášejí nemoci. Dále také způsobují značné škody na budovách a historických památkách. Pro snížení jejich počtu se využívá několika způsobů (více v infoboxu). Většina z nich však stále v lidech vyvolává nepříjemné emoce.

Odchyt holubů v Klášterci nad Ohří potrvá ještě do února.

V Chomutově se na něj chystají od konce ledna do dubna a klece na střechy paneláků brzy umístí i v Kadani. Především v ulici Chomutovská a Jungmannova.

Aby byl odchyt účinný, obyvatelé by neměli touto dobou holuby krmit.

Jak na ně…

PLYN – zřejmě nejčastěji využívaný a nejúčinnější způsob, jak se zbavit holubů, přestože o něm lidé neradi slyší. Opeřenci se pochytají do speciálních klecí, ze kterých je veterinární technici naženou do pytle, kam pustí plyn.

SOKOLI – jako nejhumánnější se před lety jevil přístup města Chomutova. Podpořeno dotací a snahou ochranářů nechalo na sídliště vysadit sokoly. Dravci ale nakonec nevyhubili tolik holubů, kolik se očekávalo a časem navíc změnili teritorium.

BROK – nejméně obvyklým způsobem je střílení divokých holubů. Likvidují je takto především kolem statku Jezerka na Kadaňsku, kam se sami slétají na silo. Za tři roky jich myslivci postříleli stovky.