Jednou dají sladké plody na džemy, křížaly a koláče. Předtím ale poslouží jako vydatná pastva pro včely i přirozená bariéra, která zabrání odtokům vody. Podél staré poutní cesty mezi Boleboří a Orasínem místní vysázeli 84 ovocných stromků. Vznikla tak Svatomartinská sousedská alej.

„Chtěli jsme obnovit historickou poutní cestu známou z kroniky a symbolicky propojit Orasín s Boleboří. Navíc za pomoci sousedů z obou obcí,“ uvedl předseda spolku Boleboř, Orasín, Svahová Petr Vejvalka. „Zároveň jsme se snažili oživit místní krajinu vysazením ovocných stromů starých odolných odrůd, kterých z naší přírody valem ubývá. Přitom jsou důležitým krajinotvorným prvkem i zdrojem potravy pro ptáky a zvěř,“ dodal.

Záměr spolku podpořila Nadace Partnerství, která na výsadbu uvolnila peníze. Spolek za ně nakoupil původní odolné odrůdy třešní, hrušní a jabloní. „Je to dědictví po našich předcích. Pěstovali je před sto a více lety,“ přiblížil Radim Pešek z Ovocné školky Bojkovice. „Jsou to stromy vhodné k pěstování ve vyšších polohách, jejichž plody mají navíc zajímavé chuťové vlastnosti, jaké v ovoci v supermarketech nenajdete,“ vyzdvihl ovocnář se specializací na původní druhy.

Díky podnožím kmene, na které rouboval, budou stromy odolné a v chudší horské půdě si dobře najdou živiny i vodu. „Takto to dříve dělali dědové, aby stromům zajistili dlouhověkost. Sázeli je pro své vnuky, věděli, že vydrží tři generace,“ prozradil Pešek. „Je to opačný přístup dnešního ovocnářství, kdy se stromy vedou po podpůrných drátěnkách a mají pravidelnou výživu a zálivku,“ dodal.

Spolek vyzval místní, aby v neděli přišli, „adoptovali“ si svůj strom a vlastníma rukama ho zasadili. Zřejmě nikdo ale nečekal, že dorazí 90 lidí s rýči, lopatami a krumpáči. „Překvapilo mě, kolik jich přišlo. Původně jsem si myslel, že zasadím tři stromy, za každého člena naší rodiny jeden. Nakonec jsem byl ale rád, že na mě zbyl aspoň jeden poslední stromek. Jabloň,“ uvedl jeden z účastníků sousedské výsadby Jan Zábran z Boleboře. „Mám synka a rádi chodíme ven. Bude úžasné, až to na jaře všechno pokvete. Chtěl bych bydlet hned naproti a dívat se na to,“ zasnil se.

Výsadby se zúčastnil i starosta Boleboře Petr Valeš. „Byla to velmi příjemná akce, která přispěla k tomu, aby se vztahy mezi sousedy upevnily,“ ocenil starosta. „Rádi podpoříme či sami uspořádáme další takové,“ ujistil.

Svatomartinská sousedská alej je dlouhá 600 metrů. Nadace Partnerství na výsadbu uvolnila 26 tisíc korun z grantu, celkové náklady byly jen o málo vyšší. Zapojila se také obec Boleboř, která zajistila fixační kůly pro mladé stromky a postará se o zálivky, aby se zapěstování ve volné krajině podařilo a stromy přežily první zatěžkávací zkoušku. Zimu. Zastřižení stromů a tvarování korun zajistí zjara příštího roku odborník.