Město Jirkov vyhlásilo koncem loňského roku druhý ročník úspěšné fotografické soutěže. Soutěžícím byla nabídnuta dvě témata, první s názvem „Jirkov, hledání ztraceného času" a druhé téma bylo „Jirkov, město mladých".

Do soutěže se přihlásilo celkem dvaadvacet fotografů, kteří poslali celkem osmdesát tři fotografií. Odborná porota, složená ze dvou profesionálních fotografů, starosty a místostarosty, doplněná o dva úředníky odboru rozvoje a vztahů s veřejností, vybrala vítěze. Ti si za své umění odnesli domů finanční odměnu ve výši tři, dva a tisíc korun za první, druhé a třetí místo.

Nejen vítězné fotografie si můžete až do 31. srpna prohlédnout v místní galerii Jirkov, kde je otevřeno každé úterý, středu, čtvrtek a neděli od 15:00 do 17:45 hodin. Vstup je zdarma.

kategorii Jirkov, hledání ztraceného času zvítězila fotografie kostela sv. Jiljí Martina Minaříka.Kategorie Jirkov, hledání ztraceného času
1. Jan Minařík  - Kostel sv. Jiljí (foto vpravo)
2. Eliška Brotánková - Zapomnělý zámeček
3. Ivo Novák  - Podvečer u Kyjické nádrže


Jirkov, město mladých
1. Dalibor Mach  - Masopust na náměstí (snímek nahoře)
2. Jan Minařík - Jirkovské dětství
3. Dana Štarmanová  - Jirkovské běhání

„Odměnu použiji na dovolenou nebo na rozšíření fotografického vybavení"

Minirozhovor s účastníkem a vítězem fotografické soutěže Janem Minaříkem

Jan Minařík se zapojil do druhého ročníku fotografické soutěže, kterou vyhlásilo město Jirkov. Ta nabízela hned dvě soutěžní kategorie, které byly vymezeny tématem. Zapojil se do obou. V jedné zvítězil, v druhé skončil na stříbrné pozici.
Proč jste se do soutěže přihlásil?
Účastnil jsem se i prvního ročníku. Ta soutěž mě zaujala. Zajímalo mě jestli uspěji a především jsem chtěl znát názor odborné poroty. Jinak fotím jen pro svoji potřebu.
Letos to bylo první a druhé místo. Jak jste skončil loni?
Loni jsem v jedné kategorii obsadil třetí místo.
Takže jste se od loňského roku zlepšil. Počítal jste s tím, že opět uspějete?
Rozhodně jsem nepočítal s tím, že uspěji v obou kategoriích.
Zapojil jste se do obou soutěžních kategorií. Kde jste hledal náměty?
V první kategorii s názvem Jirkov, hledání ztraceného času, jsem se zaměřoval na čas. Tedy na staré budovy. Fotil jsem kostel svatého Jiljí, zámek Jezeří, kde se mi líbilo pojetí s doly a jirkovské nádraží na jehož pozadí vyčuhuje Jedlák. V druhé kategorii s názvem Jirkov, město mladých jsem fotil svoji neteř v zimním období na jirkovském náměstí s kočárkem a na pozadí byl opět kostel.
Jistě jste nafotil více fotografií. Kolik jste jich poslal do soutěže a jak jste vybíral?
Fotografie jsem ukazoval rodině, která je schválila. Poslal jsem tři do první kategorie a jednu do druhé, mladé, kategorie.
Odměna pro vítěze byla finanční. Za dvě přední místa jste celkem získal pět tisíc korun. Jak jste výhru použil, pokud to není tajné?
Ještě odměnu mám. Peníze použiji buď na dovolenou nebo rozšířím své fotografické vybavení.