Po měsících přešlapování došlo vedení Jirkova k rozhodnutí. Město bude pokračovat v soudním řízení s bývalou úřednicí Zitou Kamišovou, která ho žaluje pro neoprávněnou výpověď. Na květnovém zasedání tak rozhodli zastupitelé.

Druhou variantou bylo přijmout smírné řešení. Právník bývalé pracovnice navrhl jako mimosoudní vyrovnání částku nejméně 900 tisíc korun. Město zvažovalo, že by ji vyplatilo vzhledem k tomu, že několik oslovených právních kanceláří se odmítlo případu ujmout. Situace se ale změnila.

„V tuto chvíli máme právní zastoupení,“ uvedla starostka Jirkova Darina Kováčová (zvolena za ANO). „Vzhledem k tomu, že pro nás žádný judikát nevyznívá špatně, nemůžeme předvídat, jaký by byl výsledek soudu. Proto jsme se rozhodli, že bychom měli minimálně k soudu první instance jít,“ doplnila. Tento pohled na věc sdílela většina zastupitelů. „Já si myslím, že by se nemělo ustupovat,“ uvedl například zastupitel ODS Jan Vaclík.

Budova městského úřadu v Jirkově. Ilustrační foto.
Další žaloba: Bývalá úřednice žádá po Jirkovu 900 tisíc. Kvůli výpovědi

Zita Kamišová stanula v čele nově vzniklého odboru kanceláře úřadu v říjnu 2019. Jmenovaná byla dekretem. Úřad ji z funkce vypověděl s posvěcením radních v březnu následujícího roku s vysvětlením, že se tak děje v rámci zkušební doby. Oznámení ale pracovnice údajně odmítla převzít. Poukazuje na to, že je jmenovací dekret pouze jednostranným aktem města, a tudíž žádnou zkušební dobu nepodepsala. Redakce Chomutovského deníku ji oslovila, pro média se ale nechce vyjadřovat.

Na podzim loňského roku město oslovil právní zástupce Zity Kamišové, aby se domluvili na možnostech smírného řešení. Jako „rozumné vyrovnání“ označil částku na spodní hranici 900 tisíc korun. Odůvodnil to způsobem ukončení pracovního poměru a tím, že jeho klientka měla následně problém najít odpovídající práci. „Fakticky se stala neuplatnitelnou ve veřejné správě, v níž se dlouhodobě pohybovala,“ argumentoval v písemném vyjádření advokát Petr Jirát.

Ilustrační foto
Chomutovan, který brutálně zbil kojence, je ve vazbě. Zase pil

K dohodě ale nedošlo, a tak padla žaloba o určení neplatnosti zrušení pracovního poměru založeného jmenováním. Město následně požádalo o stanovisko tři advokátní kanceláře, žádná ho ale nechtěla zastupovat. V argumentaci jedné z nich výslovně zaznělo, že bylo skončení pracovního poměru neplatné. Další, která je zvláště uznávaná v oboru pracovního práva, označila naděje na úspěch žalované strany za mizivé.

Přesto se případu nakonec chopila litvínovská advokátka Veronika Loužecká Beerová. Ta ovšem ze strategických důvodů nechce prozrazovat další kroky. „Nejsem klientem zmocněna k tomu, abych případ jakkoli komentovala,“ uvedla jen.

Jirkov už podobnou kauzu řešil. Své výpovědi napadli jako neoprávněné také dva bývalí strážníci, kteří měli odejít pro nadbytečnost v situaci, kdy měla městská policie podstav. Město jim na konci loňského roku vyplatilo celkem 732 tisíc korun, aby se vyhnulo táhlé a drahé soudní při s nepředvídatelným výsledkem.