Proces s A. Novákem, který je považován za „kmotra“ ODS, má za sebou druhé dějství. Před tribunálem vypovídali další svědkové, mezi nimi i jeho manželka.

Eva Nováková potvrdila výpověď svého manžela. Podle jejich verze miliony marek, které dorazily na společný účet v rakouské bance z Kypru, měly sloužit jako půjčka pro plánovanou výstavbu automobilového centra v Rakousku.

Z té však prý sešlo, Nováková tvrdí, že poté část peněz poslala zpátky na Kypr. Část si nechala a vložila je do firmy AMP Chomutov, která převzala Novákových podnikání a v níž E. Nováková figuruje představenstvu.

Na dotaz soudce, jestli má nějakou smlouvu o půjčce od kyperské firmy Intercontractor, Nováková uvedla, že po ní dosud nepátrala, ale že ji nejspíše má. Soudce proto nařídil Novákovu obhájci Janu Růžkovi tuto smlouvu předložit.

Po manželce obžalovaného soud předvolal další svědky. Vladimír Čermák, zastupitel ODS v Chomutově, který převzal po Novákovi podnikání a dodnes figuruje ve společnostech Multitechnik a AMP k samotnému údajnému převzetí úplatku nic soudu neřekl.

Delšího projevu se senát nedočkal ani od bývalého chomutovského politika Jaroslava Říhy, který jako zastupitel kdysi Novákovo jednání kritizoval.

Ze soudního jednání také vyplynulo, že rakouské úřady stíhají čtyři lidi za trestný čin praní špinavých peněz, mezi nimi i Evu Novákovou či uprchlého Petera Schmela. Podle soudce Ivana Nováka ale Rakušané stíhání přerušili a čekají na výsledek chomutovského soudu.

Po výpovědích svědků bylo líčení odročeno na konec října. Ke svědectví byli předvoláni i svědkové z Kypru. Pokud nedorazí, soud přečte jejich výpovědi.

Podle Novákova advokáta Jana Růžka dosud nebyl pořízen žádný důkaz o tom, na co údajný úplatek šel. Alexandr Novák, který se nechtěl k případu vyjádřit, může dostat i desetiletý trest vězení.

O co ve sporu jde a kdo je kdo:

A. Novák se je obviněn z toho, že jako starosta Chomutova vzal úplatek za prodej městských akcií energetických společností do soukromých rukou, a to ve výši přes čtyřicet milionů korun. Novák jakoukoliv vinu odmítá.

Alexandr Novák – Bývalý starosta a senátor, obžalovaný z braní úplatku
Eva Nováková – svědkyně, po manželovi A. Novákovi převzala podnikání poté, co se stal starostou
Peter Schmel – Český emigrant s německým občanstvím, obžalovaný z toho, že předal úplatek. Souzen jako uprchlý.
Josef Auer – svědek, odmítl vypovídat, Rakušan, jednal za kyperskou firmu Intercontractor, od které přišly Novákovým peníze na účet
Peter Schmidt – cizinec, jednal za Intercontractor

E. Nováková, P. Schmel, P. Schmidt a J. Auer jsou rakouskými úřady stíháni za trestný čin praní špinavých peněz