Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil pokutu 75.000 korun, kterou chomutovské radnici v červnu 2011 uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Bylo to za chyby v tendru na stavební práce na sídlištích Březenecká, Zahradní a Písečná.Soud to uvedl na svém webu. Zamítl kasační stížnost společnosti World Invest, jejíž nabídku město původně vybralo jako nejvýhodnější. Už dříve firma neuspěla u Krajského soudu v Brně.

Kromě pokuty ÚOHS před třemi lety zrušil i zadávací řízení za více než 30 milionů korun. Podle úřadu město protizákonně zkrátilo lhůtu pro podání nabídek o pět dnů a neumožnilo firmám neomezený a přímý dálkový přístup k zadávací dokumentaci.

Chomutov udělal v tendru podle ÚOHS i další chyby. Požadoval po uchazečích poskytnutí jistoty pouze formou složení peněžní částky na účet zadavatele. „Zákon o veřejných zakázkách umožňuje požadovat jistotu také ve formě bankovní záruky, přičemž volba jedné z těchto dvou zákonem vymezených forem jistoty je na dodavateli a zadavatel ji nesmí žádným způsobem omezit," uvedl už dříve antimonopolní úřad.

Další chybou města bylo odmítnutí námitek společnosti Eurovia CS. Podle města neobsahovaly náležitosti požadované zákonem, ÚOHS s tím nesouhlasil. Právě za tento delikt městu pokutu uložil.

Chyby podle úřadu mohly omezit okruh potenciálních uchazečů o veřejnou zakázku. Město vybralo jako nejvýhodnější nabídku firmy World Invest. Neuzavřelo s ní ale smlouvu, proto úřad zadávací řízení zrušil.

Vedení města se nedávno stalo terčem kritiky nově vzniklé iniciativy Nechceme žít v Palermu právě kvůli špatně vypsaným zakázkám. Na mušku si aktivisté vzali tři zakázky, magistrát jich však jen za loňský rok vypsal přes čtyřicet. Podle primátora Jana Mareše je vše transparentní, ovšem některé firmy otevřenost využívají k obstrukcím a průtahům.

„Primátor by měl zvážit, zda by namísto kritiky zájemců o zakázky neměl spíše dohlédnout na to, aby městská výběrová řízení probíhala v souladu se zákonem," reagovala na to Tereza Dvořáková, mluvčí iniciativy.