Snažil se vypadat klidně. Usmíval se, přes ruce měl přehozenou bundu. Jenže skutečná pohoda vypadá úplně jinak. Především – nemáte na rukou pouta a nevede vás k soudu zakuklená eskorta…

Pavel Karel Markvart, chomutovský zastupitel a ředitel úřadu rozdělující evropské dotace, stráví následující týdny za mřížemi. Soud ho totiž po úterním zatčení poslal do vazby. Stalo se tak ve čtvrtek odpoledne, rozhodl okresní soud v Ústí nad Labem. „Soudkyně dospěla k závěru, že je odůvodněna obava z možného ovlivňování svědků či spoluobviněných a zároveň obava, že by mohl pokračovat v páchání trestné činnosti, která mu je kladena za vinu," uvedl mluvčí soudu Jan Tichý.

Markvart není politicky bezvýznamná osoba, jde o vlivného člena ODS. Je členem výkonné rady občanských demokratů. V posledních volbách byl chomutovským lídrem strany a kandidátem na místního primátora. Nakonec začátkem roku usedl na místo ředitele regionální rady, které se uvolnilo po zatčení bývalého ředitele Petra Kušnierze. Ten již byl za braní úplatků nepravomocně odsouzený na 7,5 roku.

Markvart bude vzhledem k rozhodnutí soudu odvolán z postu ředitele Úřad Regionální rady soudržnosti. Chomutovský deník o tom informoval Jaroslav Komínek, předseda výboru Regionální rady. Mimořádné zasedání výboru, kde bude Markvart odvolán, prý svolá na začátek příštího týdne.

Kouda se vzdal všech funkcí

Stejně dopadl náměstek hejtmanky Pavel Kouda, o kterém soud rozhodl už dopoledne. Před soudkyní strávil více než dvě hodiny. Nakonec rozhodla, že ho pošle do vazby. „Soud vyhověl veškerým mým návrhům," řekl po rozhodnutí státní zástupce Vladimír Jan.

Koudův advokát Vencislav Sabotinov novinářům řekl, že jeho klient v žádném případě necítí vinu. Proti uvalení vazby podal stížnost. Více prý řekne, až bude mít písemné vyhotovené dnešního rozhodnutí.

Oznámil dále, že Kouda rezignoval na všechny své veřejné funkce. Dopis prý sepsal již ve středu v poledne. „Týká se to postu v zastupitelstvu Ústeckého kraje, tedy i postu náměstka hejtmanky. Rezignoval i na post ve výboru regionální rady," uvedl. Kouda současně s tím také požádal o přerušení členství v ČSSD. Podle Sabotinova tak učinil proto, že nechce poškozovat jméno sociální demokracie.

Přijetí rezignačního dopisu Deníku potvrdila mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. Koudovo jméno již také zmizelo z webových stránek kraje se seznamu politiků.