Společnost Solar Turbines, která chce v průmyslové zóně Triangle u Žatce postavit centrum na opravu plynových turbín, už začala přijímat zaměstnance.

Během několika let jich chce zaměstnat až 450, v současné době má prvních 14.

„Firma si v zóně Triangle zatím pronajímá prostory od Hitachi, která v zóně produkci ukončila, a přijala prvních 14 zaměstnanců, především operátorů a inženýrů,“ uvedl mluvčí Ústeckého kraje Zbyněk Šebesta.

Firma Solar Turbines už podle něj investovala i do vybavení vlastních hal, za což utratila zhruba 120 milionů korun. Stavební práce na továrně Solar Turbines ve východní části Triangle začnou v březnu, opravárenské centrum by se mělo otevřít příští rok na jaře. „Pokračujeme v našich investičních záměrech podle plánu. Například ještě letos budou v zahraničí proškoleni první noví zaměstnanci, do konce roku jich budeme mít 42, platí také termín otevření nového centra – duben 2012,“ řekl viceprezident firmy Peter Taylor.

Aby mohly začít práce v zóně k 1. březnu 2011, udělil Ústecký kraj souhlas k provedení terénních úprav a zemních prací na pozemcích, které podle smlouvy zakoupí Solar Turbines v souladu se smlouvou o smlouvě budoucí. Pravomocné stavební povolení na výstavbu celého výrobního závodu lze očekávat maximálně v řádu týdnů.

„Nabízíme k využití sedm volných bytů v Chomutově, které tam zbyly po Hitachi a jsou blízko Triangle,“ řekla hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. Viceprezident Taylor tuto nabídku přivítal, neboť pronájem bytů bude pro Solar Turbines rozhodně ekonomicky výhodnější, než ubytování v hotelech.

Solar Turbines, dceřiná firma amerického Caterpillaru, není jediná, kdo příchod do zóny Triangle oznámil. Letos by tam své továrny na výrobu dílů pro automobilový průmysl měly postavit také společnosti Gestamp a Panattoni. Všechny tři továrny dohromady by měly zaměstnat zhruba tisícovku lidí.