Přesně před 156 lety se v tělocvičně české reálky v Panské ulici v Praze sešlo 75 mužů na ustavující valné hromadě nového spolku. Vznikl Sokol, první český tělocvičný spolek, jehož význam pro národní uvědomění obyvatel českých zemí velkou měrou překonal představy zakladatelů v čele s Miroslavem Tyršem a Jindřichem Fügnerem.

LogoZdroj: reprofotoJak je Sokol srostlý s českými, moravskými a slezskými obcemi, dokazuje i pohled na žebříček nejčastějších názvů ulic. Tyršova, Fügnerova nebo Sokolská patří s přehledem do první desítky. A ve většině v nich najdete tělocvičnu.

A byť sokolů už nejsou miliony jako před válkou, patří Česká obec sokolská stále k největším sportovním organizacím v zemi a například v oblasti sportu pro všechny hraje dominantní roli. „Jsme tradičním spolkem s moderním obsahem činnosti, což dokládá věkové složení našich členů – dvě třetiny z nich je mladších 26 let,“ uvádí starostka ČOS Hana Moučková, která sokoly vede už osmým rokem.

Moučková: Radost nám dělá zájem dětí

V současné době má Sokol 160 000 členů sdružených v 1100 jednotách. „Nejvíc radosti nám dělá fakt, že se k nám hlásí stále více dětí ve školním věku,“ říká starostka Moučková s tím, že na mnoha místech je Sokol díky dostupnosti a ceně pro rodiče sportujících dětí volbou číslo 1. Zájem tak mnohdy překonává kapacity sokolských jednot. „Abychom mohli přijmout všechny, potřebovali bychom více cvičitelů a trenérů.“

Ilustrační foto
Na Chomutovsku je voda dražší než v Praze. A levnější nebude

Své zkušenosti s všestranným pohybovým rozvojem sokolové nově předávají i předškolním dětem – do jejich nového projektu se zapojilo více než 50 tisíc dětí ve školkách.

Naprostá většina sokolské činnosti je vykonávána na bázi dobrovolnictví, bez nároku na odměnu. „Je to obzvlášť v dnešní době naprosto výjimečný jev, který dělá Sokol unikátním. Smutné je, že dnešní společnost nedokáže dobrovolnickou činnost náležitě ocenit,“ říká Moučková.
Sokolové mají základnu i na severu Čech. V Libereckém kraji jsou sdruženi v Sokolských župách Ještědské, Krkonošské Pecháčkově a Jizerské. Sokolská župa Jizerská byla ustavena v roce 1990, v současné době sdružuje 21 tělocvičných jednot od Českého Šumburku až k Frýdštejnu napříč jabloneckým okresem.

Tři i čtyři generace z rodiny

„Většina tělocvičných jednot jsou nositeli kulturního a společenského života v obcích. Samozřejmě nabízejí nejrůznější sportovní aktivity sportu pro všechny, ale máme i úspěšné sportovní oddíly pracující pravidelně především s mládeží, oddíly běžeckého lyžování ve Velkých Hamrech a Skuhrově, oddíl moderní gymnastiky ve Sportcentru v Jablonci nad Nisou. Neocenitelnou hodnotou jsou stovky, možná tisíce cvičitelských hodin při vedení sportovních aktivit kvalifikovanými cvičiteli bez nároku na odměnu,“ říká Miluše Řeháková z župy Jizerské.

Další nedoceněnou oblastí je péče o zvelebování sokolských majetků s péčí dobrých hospodářů. „Většina našich tělocvičných jednot má své sokolovny, 80 a víceleté, které vyžadují každoroční zvelebování, ale kde na navyšující se položky brát (zateplení, střechy, okna, podlahy), když sponzoři raději šetří na volební kampaně.“

Ilustrační foto.
Suché kohoutky, studené radiátory. Klášterec trápí havárie

A jak je to se členskou základnou v Libereckém kraji? „Tam, kde jsou aktivní rodiče, berou na sportování v Sokole své děti s sebou a jsou jim tak nejlepším osobním příkladem. Tam, kde mají aktivní a erudované cvičitele, tam se členská základna zvyšuje. Jinde, kde nemají ochotné a vyškolené cvičitele, zájemci přecházejí na atraktivní módní placené aktivity. V naší župě se členská základna v posledních pěti letech udržuje zhruba ve stejné výši. V mnoha rodinách jsou členy tři i čtyři generace. Stejně jako v životě, i v sokolském hnutí, je to o volbě životních hodnot – zda jsem ochoten slevit něco ze svého pohodlí, udělat něco pro druhé a tím obohacovat i sám sebe bez očekávaného zisku,“ uzavírá Řeháková.

Cvičitelé jsou základ

U Sokolské župy Podřipské, která je součástí 4 žup v Ústeckém kraji, je podobný trend jako v celé České obci sokolské. Omlazuje se členská základna a do činnosti se zapojuje čím dál více dětí a mládeže. Noví členové jsou základem vznikajících nových sportovních oddílu, ať je to v tradičních sportech fotbal, volejbal, box. Tak vznikají i nové netradiční aktivity, které dokážou oslovit mládež (Rope Skipping, Parkour).

„A to vše většinou za podpory obcí a měst. Obce a města jsou pořád základní podporovatelé činnosti. V menších obcích vedení obcí a zastupitelé dobře spolupracují s místními sokoly, pokud se Sokolové věnují mládeži. Tato symbióza je pak vzájemně výhodná a těží z ní většina obyvatel a především sportující mládež,“ vysvětluje jednatel Sokolské župy Podřipské Rostislav Lariš.

Měšťanský dům čp 163 v Kadani jak vypadal před třemi lety (vlevo) a po obnově (vpravo). Majitelé si přáli, aby se vzhledem vrátil na pomezí gotiky a renesance.
Památka roku: O prestižní titul bojuje i měšťanský dům v Kadani

„Na malých obcích a stejně tak ve městech je omezený počet kvalifikovaných trenéru a cvičitelů, kteří se postupně zapojují do všech projektů, které se ve sportu vyskytují. Ať je to prostřednictvím MŠMT, ČOV, ČOS. Vždy musí odbornou práci realizovat jedni a ti stejní, kteří ve městech a na obcích mají potřebné kvalifikační předpoklady. A naštěstí Sokolové si vždy uvědomovali, že kvalitní trenéři – cvičitelé jsou základem pro jejich existenci.“

Letošek je pro Sokol slavnostní především tím, že se po šesti letech opět bude konat Všesokolský slet, v pořadí už šestnáctý. V současné chvíli probíhají přípravy a nácviky hromadných skladeb, sletové dění vyvrcholí v Praze od 1. do 6. července.

Zdroj: Youtube

Sokolský slet 1914-1934  Zdroj: YouTube.com/Jonáš Hájek

Zdroj: Youtube

X. Všesokolský slet (1938)  Zdroj: YouTube.com/Delfinlandian

Zdroj: Youtube

XI. Všesokolský slet (1948)  Zdroj: YouTube.com/Pajaspa

Zdroj: Youtube

XV. Všesokolský slet (2012) - Dávej ber  Zdroj: YouTube.com/Vavra Petr

(mik, spo)