Poskytovatelům sociálních služeb podle radního Miroslava Andrta, který má tuto oblast na starosti, chybí stovky milionů korun.

„Ze 140 žádostí o finanční podporu v celkové výši 399 milionů na 398 sociálních služeb jich bylo podpořeno 397 v objemu 97,1 milionu. Pořád nám tedy chybí téměř 283 milionů v rámci celého kraje,“ podotkl Andrt. Požadavky se podle něj týkají pouze platů, nejsou v nich provozní režie ani opravy.

Financování sociálních služeb prostřednictvím krajských rozpočtů probíhá už od roku 2015. „Téměř každý rok je neblahý folklór, že peníze alokované ve státním rozpočtu nestačí. I ten příští to bude stejné. Pro rok 2019 jsme za kraj nárokovali 1,933 miliardy, dostali jsme 1,468 miliardy. Chybělo tedy zhruba 465 milionů,“ informoval Andrt, který současně požádal zřizovatele sociálních služeb o pomoc. „Apeluji na ně, aby se pokusili pomoci, ať už jde o služby ve městech nebo přímo příspěvkové organizace obcí. My jako kraj budeme prvosledově peníze dorovnávat,“ dodal Miroslav Andrt.