Jeden z příběhů, který si mohli návštěvníci poslechnout, byl o mladíkovi, který se nevyučil a propadl lehkým drogám a vůbec vše v jeho životě bylo špatně. Díky Kamínku školu nakonec dokončil, začal chodit poctivě na praxi, kde s ním byli dokonce natolik spokojeni, že si ho tam nechali. „Nyní je z něj výtečný kuchař, od kterého si objednáváme obědy i my," popisuje jeden z úspěchů Kamínku jeho vedoucí Mirka Hanyková.

Práce v terénu

Dalším příkladem úspěšné terénní práce Kamínku je dvacetiletý muž, který byl bez práce i bez školy a poflakoval se po Kamenné. Zapojil se ale do projektu pouliční fotbalové ligy. První rok byl jen hráčem, druhý rok už v lize působil jako rozhodčí mladších kategorií a třetí rok už byl profesionálním hlavním rozhodčím. „Na zápas přiběhl často ještě v montérkách rovnou z práce," popisuje jeho posun šéfka centra s tím, že nyní se s píšťalkou chystá vstoupit do Chomutovské ligy malého fotbalu.

SAS

Návštěvníci Dne otevřených dveří zavítali do obou částí Kamínku. Do takzvaného SASu, který pomáhá rodinám s dětmi, ale i do nízkoprahového centra, které je určeno mládeži od 15 do 26 let. Jde vlastně o klub, kam jeho členové docházejí a mohou zde smysluplně trávit svůj čas místo toho, aby se poflakovali na ulici.

Kámen

V klubu nazvaném Kámen si mohou například zahrát šipky, kulečník, fotbálek, ale také si zahrát na hudební nástroje, či potrápit své tělo v tělocvičně. Kromě toho s nimi mluví sociální pracovnice, které se je snaží motivovat ke změně a dosáhnout jejich cílů. Snaží se, aby mládež ve studentském věku studovala a později se začlenila do pracovního procesu. Pomáhají jim s přípravou do školy a ukazují, kde se dá práce hledat a jak o ni usilovat. „Svým klientům pomáháme se psaním životopisů. Rozhodně je ale za ně nepíšeme, jen ukazujeme a vysvětlujeme, jak by to mělo vypadat," přibližuje šéfová centra s tím, že se snaží učit tyto lidi samostatnosti.
Někdy však musí tamní klienty učit i zcela běžné věci. „Mnoho z našich klientů neví, že by mělo chodit pravidelně k obvodnímu lékaři, zubaři nebo dokonce na gynekologii," vysvětluje dál. Klub nyní navštěvuje aktivně okolo stovky lidí a do druhé části budovy dochází na sto dvacet rodin, které se snaží řešit své problémy.

Demotivační dávky

Práci Kamínku ale často stěžuje špatně nastavený sociální systém. „Bohužel nás trochu podráží demotivační systém dávek," posteskla si Mirka Hanyková. Pro některé rodiny je doslova nevýhodné, aby jejich dospívající děti chodily do práce. „Když náš klient začne chodit do práce a jeho rodina pobírá dávky hmotné nouze, ihned se jeho vydělané peníze přičtou k celkovému příjmu rodiny a o ty se pak dávka zkrátí. Své peníze tedy musí odevzdat ihned doma, protože bez nich by rodina nevyšla," vysvětluje jedna ze zaměstnankyň centra.
Kamínek, jehož poskytovatelem je Světlo Kadaň z.s., si za tři roky své existence vybudoval nejen mezi místními dobré jméno. Právě to je pro vedení Kamínku a jeho pracovníky největší pochvalou. Díky tomu, že se o něm ví, se jeho pracovníkům daří zlepšovat či dokonce zachraňovat lidské životy.