Pád totalitního režimu mají Češi spojený se 17. listopadem 1989 a děním na Národní třídě. Převratné události ale začaly o šest dní dříve, a to mohutnými ekologickými protesty v Teplicích. Období, kdy severozápad Čech přitáhl pozornost českých i zahraničních politiků, zachycují velkoformátové snímky fotoreportéra Miroslava Rady. Výstava s názvem Samet a uhlí se uskuteční přímo v sídle Senátu, kde ji u příležitosti 30 let od sametové revoluce pořádá senátor za Chomutovsko Přemysl Rabas.

Miroslav Rada jako fotoreportér nechyběl snad u žádné důležité události na severu Čech. Na snímcích zachytil tisíce Tepličanů, kteří kvůli téměř měsíc trvajícímu smogu vyrazili do ulic.

„Lidi řvali: Chceme čistý vzduch! Chceme zdravé děti! Tam tehdy revoluce v podstatě začala,“ zavzpomínal. Jeho fotografie ukazují nejen davy demonstrantů, ale také známé osobnosti, které se následně střídaly na zámku Jezeří. „Byl tam princ Charles, nizozemská královna Beatrix nebo první českoslovenští ministři,“ dodal fotoreportér. Snímky ukazují také Václava Havla v Libkovicích, které kvůli plánované těžbě uhlí zmizely z povrchu země.

close Snímek Miroslava Rady pro výstavu Samet a uhlí info Zdroj: Miroslav Rada zoom_in

Snímek Miroslava Rady pro výstavu Samet a uhlí  Foto: Miroslav Rada

Senátorská kancelář se na Miroslava Radu obrátila právě díky jeho unikátnímu archivu. „Každý, kdo do něj někdy nahlédl, ví, že tam má poklady,“ uvedl asistent senátora Mirek Koranda.

Vše je na původních negativech, ze kterých měly být snímky vyvolány klasickou cestou. Nakonec ale zvítězily moderní technologie. „Snímky jsou digitálně zvětšené z původního negativu, vyčištěné a citlivě upravené, aby vynikly všechny detaily. Každopádně dostaly profesionální péči,“ poznamenal Koranda. Ten tiskovou produkci svěřil fakultě umění a designu ústecké univerzity.

Výstava v Senátu začne 6. září vernisáží, kam je pozvaná řada osobností. Účast potvrdil například Petr Pithart, předseda vlády, která přijala usnesení o takzvaných limitech těžby, nebo spolutvůrci limitů těžby Martin Říha a Petr Pakosta. Pozvaní jsou také exministři životního prostředí Bedřich Moldan, Martin Bursík a aktivista Jan Piňos.

Fotografie si budou moct prohlédnout i Chomutované, a to od 18. října v senátorské kanceláři v Nerudově ulici v Chomutově. V listopadu pak budou nejen tyto, ale i další Radovy snímky vystaveny v Klášterci nad Ohří. Hlavní část návštěvníci uvidí v Galerii Kryt, další pak v chodbě, kterou se vstupuje na radnici. Současně bude 16. listopadu v tamním kulturním domě probíhat vzpomínková akce, která připomene sametovou revoluci.

Miroslav Rada

70 let, žije v Oseku
Fotil pro Průboj, byl hlavním fotoreportérem vydavatelství Vltava-Labe-Press, později pracoval také pro Šíp a ČTK. Posledních pět let spolupracuje s Chomutovským deníkem.