Technické služby mají za to, že na sníh byly připraveny dobře. Během čtyřiadvaceti hodin napadlo třicet centimetrů sněhu. „Takové množství v průběhu jednoho dne nepamatuji,“ říká ředitel chomutovských technických služeb Zbyněk Koblížek.

Do ulic a na silnice vyslaly TSMCH veškerou techniku. Nastoupilo vše, co mělo ruce a nohy, s lopatami a hrably se ohánělo skoro šedesát lidí.
V přívalech sněhu nebylo možné zvládnout všechny silnice a chodníky najednou. „Čistíme silnice I. a II. třídy, z chodníků pouze 'jedničky' a něco málo 'dvojek',“ hlásil během sněžení provozní náměstek TSMCH Miroslav Šulta.

Chomutovští silničáři musí takzvané „jedničky“, tedy hlavní tepny, vyčistit do čtyř hodin. „Do této kategorie patří hlavně trasy městské hromadné dopravy a příjezdy k nemocnici,“ vysvětluje Miroslav Šulta.

Do dvanácti hodin musí být upravené důležité silnice ve středu města a hlavní tahy na sídlištích. Teprve potom se pluhy a traktory můžou věnovat nejmenším silničkám a parkovištím. Na ně mají TSMCH osmačtyřicet hodin.

Podobné rozdělení platí i u chodníků. Prioritu mají cesty k zastávkám MHD nebo do středu města, tam platí lhůta 24 hodin, v Chomutově je takových chodníků skoro čtyřicet kilometrů. Na zbylých 150 kilometrů vyrážejí uklízeči během všedních dnů.

Ručně se čistí především okolí přechodů a zastávek MHD. Sníh tam odklízejí lidé v rámci takzvané veřejné služby.
Podle zákona se o všechny chodníky stará město. „I přes platnost chodníkového zákona se mnozí majitelé rodinných domů i nadále starají o chodníky před svými domy. Těm patří náš dík,“ dodává Šulta.

TSMCH: Naše nejsou všechny cesty
Některé komunikace patří kraji, nestarají se tedy o ně městské organizace. V Chomutově to jsou například hlavní silniční tahy včetně nájezdů a výjezdů. Například ulice Pražská, Mostecká od Čelakovského k Údlicím, Kadaňská, Spořická a další. O ty se stará krajská správa a údržba silnic. Kromě silnic jsou ty některé chodníky, například podél polikliniky.