Podle toho, jestli jste dítě nebo dospělý, jestli jste se na zimu těšili už od srpna nebo jestli pracujete jako řidič pluhu a vyráželi jste kvůli němu ve tři ráno do terénu. Každopádně včera jsme se probudili do prvního zasněženého dne. A chvíli to určitě vydrží.

Není třeba se divit. Z pranostik se sice nejčastěji cituje „Martin na bílém koni“, ale ani včerejškem to sníh nijak nezkazil. Pranostika na 26. listopadu totiž zní: Na svatého Konráda - sněhem cesta zaváta. Trefné, že?

Sníh – zábava

První věta tohoto článku patří asi do úst hlavně dětem. Koulovačky, sněhuláci, iglú a když to chvíli vydrží, tak i boby nebo sáňky. Prostě se sněhem přišla zábava. Včera byly ještě oblíbené svahy na sídlištích prázdné, protože sněhu nebylo tolik. Už o víkendu by se to ale mohlo změnit, protože až do odpoledne sněžilo a podle předpovědí by mělo drobně sněžit i přes víkend.
„Na sníh jsem se těšil. Ne že by byla zima lepší než léto, ale prostě se sněhem je to lepší,“ smál se včera na Březenecké třeťák Honza. „Určitě lepší než to bláto,“ přikyvoval k tomu jeho spolužák Martin.

Sníh – problém

O něco méně nadšení byli řidiči. Ráno museli na zasněžená okna vytáhnout škrabky a smetáčky, po městě se hlavně ráno jezdilo o něco opatrněji.
Chomutovské technické služby silnice protahovaly už v noci ze čtvrtka na pátek. „V terénu jsme byli od devíti do dvanácti,“ potvrdil provozně – technický náměstek TSmCh Miroslav Šulta.

Zatím jde jen o silnice, na chodnících se sníh dlouho neudržel a nebylo ho tolik. Přesto jsou pracovníci připraveni vyrazit. „Začínáme vždycky ve tři nebo ve čtyři ráno a začíná se hlavně u schodišť, kopečku a svahů,“ dodává Šulta.
Pro silničáře není sníh nic nového, protože na horách už ho ze silnic odhrnují několik dní. „Tam se pluží i sype, tady dole jsme silnice projížděli ve čtvrtek večer i v pátek ráno. Každé ráno také vyjíždějí sypače kvůli kontrolám,“ dodal Libor Tačner, vedoucí chomutovského provozu Správy a údržby silnic Ústeckého kraje.