„Stop jedům“, „Nejnebezpečnější projekt v ČR“ a další stejně silná hesla možná vystrašila nejednoho Chomutováka, který nakoukl do schránky.
Leták s kostrou s rudýma očima varuje před budoucím skladem odpadů v Nových Spořicích. Podle rétoriky a obrázků to vypadá, jako kdyby se měla v Chomutově stavět největší toxická továrna široko daleko, kvůli které zemřou stovky lidí na rakovinu.

Skutečnost je ovšem trochu jinde. Firma Sita CZ, proti které je leták namířen, chce opravdu v Nových Spořicích stavět sklad odpadů. Takový ale už bez problémů v Chomutově provozovala sedm let a podobné jiné máme po celém Česku, říkají zástupci společnosti.

Profesionálně udělaný leták a dobře udělané internetové stránky straší i tím, že v Chomutově má vyrůst spalovna odpadů. To ale firma neplánuje a není to ani v dokumentaci, kterou předložila ke schválení.

Firma leták i stránky považuje za výmysly, které ji mají poškodit. „Ani skládku ani spalovnu v Chomutově stavět nehodláme ani nyní, ani v budoucnosti,“ říká mluvčí společnosti Kateřina Kodadová.

Podáváme žalobu

Proti obviněním v letáku se chce bránit soudně. „Pokud jde o tvůrce letáku a webových stránek, které jsou proti nám namířeny a zneužívají ochranné známky a dobré jméno naší společnosti, hodláme se samozřejmě bránit právní cestou,“ dodává Kodadová.'

Záměr firmy vybudovat sklad odpadů v Nových Spořicích vyvolal dříve zděšení u místních obyvatel., o jejich obavách jsme v Deníku psali. Ti nechtějí mít kousek za rodinnými domy tuny odpadů včetně nebezpečných. Také se jim nelíbí, že firma v povolení pro stavbu skladu operuje s obrovskými množstvími odpadu, obávají se, že v případě nehody budou první, kdo na ni doplatí.

Proti záměru už sepsali petici a chtějí se bránit dál. „O těch letácích víme, ale kdo jejich autorem, to netušíme. Na takovou kampaň peníze nemáme a chceme stavbě bránit pouze zákonnou cestou,“ říká Dana Nekvapilová z Nových Spořice, která se ve sporu aktivně angažuje.Kdo za kampaní proti Sita CZ stojí, není jasné. Letáky nejsou podepsané, stránky udělala pražská profesionální agentura. Prakticky je možné vyloučit ekologické neziskové organizace, protože ty se k protestním akcím hlásí.