Piráti se rozhodli uctít památku všech tragicky zesnulých také tím, že jejich hráči, od staršího dorostu po seniory, nastoupili do včerejších utkání s černými páskami na dresech. Svůj smutek vyjádřili také chomutovští fanoušci, kteří si na zápas mužů v litvínovské aréně připravili speciální akci (více o tom ZDE).

Chomutovský klub vydal na svém webu prohlášení, v němž vyjadřuje upřímnou soustrast všem pozůstalým. A není to jen jedno z mnoha, není to formalita. „Zpráva o tomto neštěstí nás hluboce zasáhla. Také proto, že náš klub má s podobnou tragédií historickou zkušenost,” vysvětlil marketingový ředitel klubu David Dinda.

Ano, je to tak. Je to necelých 55 let, kdy ze stejných důvodů truchlil hokejový Chomutov. Dne 24. listopadu 1956 se totiž při návratu ze švýcarského turnaje zřítilo letadlo s částí chomutovské výpravy. Pod troskami tenkrát zahynuli vedoucí výpravy Stanislav Vaisochr a Jan Výborný, brankář Miroslav Pašek a útočníci Zdeněk Nový a Ondřej Borovička.

A ještě do všeho zasáhla náhoda, která si zaslouží přívlastek „osudová“ se vším všudy. Celý tým měl totiž letěl úplně jiným letadlem. „Pak za námi přišel vedoucí letiště a říkal, že nějaká chilská delegace nestihla svůj let na kongres do Moskvy a jestli bychom jim neuvolnili pět míst,“ vzpomíná na tehdejší události v knize ´60 let chomutovského hokeje´ legendární chomutovský útočník Miroslav Klůc.

Chilská delegace dorazila do svého cíle v pořádku, pět hokejistů, kteří letěli pozdějším spojem, zahynulo. Letadlo se zřítilo ze tří kilometrů čtyři minuty poté, co vzlétlo. Selhaly motory.

Chomutovský hokej, tedy Baník Chomutov, byl tehdy na vrcholu. Sezonu předtím mu titul republikového šampiona unikl jen o pár bodů.

Jenže sportovní úspěchy zahalil smutek ze ztráty kamarádů. Pohřeb se konal v prosinci a byl velkou událostí. Rakev s ostatky nesli vždy čtyři hráči, oblečení v dresech. Celý Chomutov tehdy truchlil. Stejně jako teď truchlí český hokejový národ.