Meteorologové zatím nevědí, zda kvůli tomu vyhlásí smogovou situaci, anebo šlo jen o výkyv. Rozhodnout by měly večerní výsledky z měřicích stanic. Rozptylové podmínky ale zůstanou špatné minimálně do soboty, řekl ČTK Pavel Jůza z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Koncentrace prachu výrazně stouply především na měřicí stanici v Lomu na Mostecku, který leží v podstatě mezi dvěma z pěti českých hnědouhelných dolů. Okamžitá koncentrace polétavého prachu v noci stoupla až na 410 mikrogramů na metr krychlový, povolený limit přitom činí jen 50 mikrogramů. Ještě před rozedněním se sice koncentrace snížily, ale nad limitem se držely. Kolem poledne byly stále víc než dvojnásobné. Zvýšené hodnoty nad 50 mikrogramů neustále hlásí i většina dalších měřicích stanic v Podkrušnohoří.

Na Chomutovsku byla situace o poznání lepší. Limity prachu byly překročeny v Chomutově, ale jen ty dlouhodobé a velice těsně. Stanice v Tušimicích a horských Rudolicích hlásily včera odpoledne vzduch čistý, bez překročení limitu.

Meteorologové mají pro letošek poněkud upravené podmínky pro varování veřejnosti. Místo dosavadního upozornění mohou vyhlásit smogovou situaci, a to když 24hodinová koncentrace částic PM10 bude alespoň na jedné stanici a alespoň po 25 hodin nad 100 mikrogramy na metr krychlový. Navíc musí být zřejmý vzestupný trend i na dalších. "Zatím nevíme, jestli budou splněny podmínky pro vyhlášení smogové situace," řekl ČTK Jůza. Pokud ano, mělo by se to stát kolem 22:00.

Bez ohledu na vyhlášený signál ale meteorologové nečekají, že by se měla situace zlepšit. "Do soboty budou rozptylové podmínky obdobné. Výška inverze se může měnit zhruba o 100 metrů nahoru či dolů, ale potrvá až do soboty," řekl Jůza. Teprve v neděli večer by měla počasí na severozápadě Čech ovlivnit slabá studená fronta, ale zlepšení by mělo být jen dílčí. "V podstatě se asi našeho území jen zlehka dotkne, takže to nebude taková fronta, která by měla ovzduší definitivně vyčistit," dodal.

Smogovou situaci už vyhlásili meteorologové v nejvíce postižené ostravské aglomeraci, vztahuje se na Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko bez Třinecka. Nadlimitní koncentrace prachu hlásí v menší míře i další česká města, hlavně ta velká.