Naštěstí jen mírně, oproti povoleným padesáti mikrogramům na metr krychlový je to zhruba šedesát mikrogramů.

Na řadě míst v Podkrušnohoří ale koncentrace prachu překračují zdravotní limit až trojnásobně. Oproti minulému týdnu jsou však pořád mnohem menší. Meteorologové ale očekávají, že se situace do konce týdne může opět zhoršit.

Sedm měřicích stanic po celé Podkrušnohorské pánvi v pondělí odpoledne ukazovalo mírné překročení limitů na výskyt prachových částic (PM10), které činí 50 mikrogramů na metr krychlový. Nejvíc v 15:00 hlásila stanice v Krupce na Teplicku, 160 mikrogramů. To je hodnota jako z minulého týdne, kdy bylo na severu Čech pravidelně okolo 150 mikrogramů, na severu Moravy se dokonce koncentrace šplhaly i přes 400 mikrogramů na metr krychlový. Ostatní stanice v kraji ale hlásí jen mírné překročení limitů.

"Rozptylové podmínky se prozatím zlepšily, ale vypadá to, že tlaková výše nad námi potrvá až do pátku a jen se mění výška té inverze," řekl ČTK Pavel Jůza z ústecké pobočky ČHMÚ. Zlepšení situace si vysvětluje právě tím, že se inverzní poklička poněkud zvedla. "Teď není tak výrazná, navíc pod ní fouká vítr. Ale upozornění trvá a odvoláme ho jen tehdy, kdyby se situace zásadně zlepšila," dodal. Výraznější zlepšení situace čekají meteorologové až okolo víkendu, kdy by mohly navíc ovzduší vyčistit i srážky.