Vyhráli ti nespokojení

Vítězné sdružení Občané pro městys Kovářská vzniklo už dva roky před volbami. Jeho zakládající členové nebyli spokojeni s tím, že se v městysu nic moc neděje. „Rozhodli jsme se zastavit rozprodávání majetku a zachránit to, co z něj ještě zbylo,“ vysvětlil starosta.

Oproti volbám v roce 2010, kdy zde kandidovaly čtyři strany, se v roce 2014 ucházelo o přízeň voličů hned devět stran a uskupení. Z těch tradičních zůstala jen ODS, ČSSD a přidala se KSČM. Dalších šest bylo nových. Když se po volbách zrodila nová koalice, začala podnikat první kroky v oblastech, které chtěli změnit. Nové vedení městysu se obrátilo na okolní obce a města a navázala spolupráci, která více-méně do té doby nefungovala. Došlo na výměnu zkušeností a názorů a na možné oblasti spolupráce. „Abychom udrželi status městysu, musíme tu mít dost obyvatel, jejich počet nesmí klesnout pod tisíc lidí. Proto jeden z našich hlavních cílů je přilákat k nám turisty,“ vysvětlil starosta.

Budoucí Aspen?

V Kovářské chtějí vybudovat prestižní zimní centrum, něco jako je americký Aspen v Coloradu, kam by lidé jezdili nejen za sportem, ale také za zábavou a utráceli zde peníze. „Chceme využít naší polohy kousek od Klínovce, ze kterého se stává jedno z nejlepších lyžařských center v republice. Na Klínovci jsou skvělé lyžařské podmínky, ale lidem chybí zábava a tu bychom chtěli nabídnou tady v Kovářské,“ popsal starosta.

Kde na to vzít?

To se ale neobejde bez investic. Městys má v plánu rozšíření stávající retro sjezdovky, kterou má v současné době v majetku firma, která se zde stará o údržbu zeleně. Ještě před tím, než se ale začne investovat, musí v Kovářské připravit změny územního plánu. Současně se chce vedení městysu obrátit na různá ministerstva, především Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a udělat zde sportovní školu, kterou by využívali i okolní obce a města. „Musíme si s tím pospíšit, jinak nám to sebere Oberwiesenthal a jejich sportovní gymnázium, které tam mají,“ má jasno starosta.

Realizovat záměry ale nebude lehké, Kovářská má rozpočet dvacet milionů koruna a tak potřebuje získat dotace, aby mělo dost peněz na spoluúčast.

K uskutečnění záměrů v Kovářské bude třeba peněz od sponzorů. Bohužel městys zatěžují dluhy v bytovém hospodářství, které jsou v šetření policie. „Dlužíme asi 1,3 milionu korun, z toho přes 600 000 bytovým družstvům, vysvětlil starosta. Hospodaření nyní šetří policie. Hned jak bude hotový územní plán, hodlají se pustit do prvních projektů, „Chceme tu lyžařský vlek a multifunkční centrum pro zimní sporty s ledovou plochou. Zařízení budeme nabízet školám, abychom využili ubytovací kapacity,“ objasnil Siegl.

Další záměry poodhalil nový starosta městysu Kovářská Deníku v exkluzivním rozhovoru ZDE.