"Dobrý den, my jsme inspekce, ukažte mi váš účet za elektřinu.“ Tak popisují spotřebitelé z Litoměřicka úvod nedávných návštěv dvojice mužů s visačkou „inspektor“ na krku, kteří žádají o účty za plyn a elektřinu. Jde však o podvod. „Žádní inspektoři kontrolovat účty za energie ke spotřebitelům domů nechodí,“ upozorňuje mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Jediným cílem těchto lidí je podle ČOI pouze snaha vyvolat dojem, že se jedná o důvěryhodnou osobu, aby spotřebitel ukázal veškeré faktury za energie a následně mu byla nabídnuta změna dodavatele energií. „Upozorňuji občany nejen našeho města, že případů podvodu neustále přibývá,“ varoval starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

„Vynalézavost takzvaných energetických šmejdů nezná mezí. V našem tažení proti nekalým obchodním praktikám rozhodně nepolevíme. Připravujeme změnu legislativy, která posílí pravomoci spotřebitelů,“ komentoval to ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

Přeprodejci někdy doženou lidi k tomu, že jim podepíší zplnomocnění jednat v jejich jménu s cílem vybrat „lepšího“ dodavatele energie. „Cílem těchto smluv však bývá hlavně nárokování vysokých smluvních pokut v případě, že se nakonec spotřebitel rozhodne neměnit dodavatele energií,“ upozorňuje mluvčí inspekce.

Podvodníci jsou přesvědčiví

Jeden z nich ke zplnomocnění málem umluvil Ondřeje z Litoměřic. „Přestože jsem vysokoškolák, obchodník byl výmluvný. Že se nemám podepsat pod něco takového, jsem si uvědomil až na poslední chvíli,“ říká třicátník. A není jediný, koho podvodníci skoro přesvědčili k něčemu, čeho by později litoval.

Výmluvnost podvodníků k podpisu řadu lidí i dohnala. Jak upozorňuje mluvčí ČEZ Ota Schnepp, obvyklým doplňkem těchto praktik bývá nátlak a spěch. „Neseriozní obchodníci přesvědčují spotřebitele k okamžitému podpisu smlouvy a argumentují přitom časově omezenou nabídkou. Nenechávají zákazníkovi dostatečný čas na prostudování podmínek pro správné rozhodnutí,“ upozorňuje Schnepp.

V Litoměřicích platí zákaz podomního prodeje. Pokud se u kohokoli přeprodejci objeví, měl by volat městskou policii na čísle 156. Tak se zachovala i Libuše z Litoměřic, když se u ní podobní vykukové objevili. „Poslala jsem podvodníka k sousedům s tím, ze připravím doklady. Volala jsem městskou policii, byli tady cobydup. Podvodníka to stálo pokutu.“

Městská policie vyjížděla nedávno k energetickým šmejdům i v Lovosicích, kde je podomní prodej rovněž zakázán. Dodávky energií v ulici Osvoboditelů nabízeli lidé z Jestřebí, Berouna a Prahy. Podobný případ registrovala před časem i roudnická městská policie na třídě T. G. Masaryka. I v Roudnici přitom platí zákaz podomního prodeje.

Pokud se někdo bude neoprávněně vydávat za inspektora ČOI, je možné obratem volat linku 158 nebo Českou obchodní inspekci v Ústeckém kraji v úředních hodinách na čísle 475 209 493.