Přehodnotili tak své dřívější rozhodnutí o sloučení středních škol. Hejtmanka Jana Vaňhová řekla, že důvodem revokace usnesení je připravovaná koncepce ministerstva školství, která se týká víceletých gymnázií. Proti sloučení protestovali v kraji studenti, ředitelé škol i města. Město Klášterec nad Ohří se například rozhodlo, že se raděje převezme zřizovatelství tamního gymnázia, než by dopustilo jeho sloučení se třemi kadaňskými školami.

Sloučení se od 1. září 2012 mělo dotknou šesti gymnázií. "Ministerstvo školství nemá zatím jasno o koncepci víceletých gymnázií, navíc navrhuje změnit od roku 2013 systém financování škol a také Asociace krajů schválila společný postup v této otázce, proto chceme změnit naše rozhodnutí," řekla zastupitelům před hlasováním hejtmanka.

Diskuse zastupitelů se poté zaměřila nejen na téma škol, ale i krajských voleb, které budou příští rok. "Stejně jednou musíme k tomuto kroku přistoupit, protože dětí ve školách ubývá, možná se to teď před volbami může hodit, že se zastupitelé zavděčí, ale já svůj názor měnit nebudu, jednou jsem zvedl ruku pro sloučení, proto se můžu nyní maximálně zdržet," řekl komunistický zastupitel Oldřich Bubeníček. Společně s ním se hlasování zdrželo celkem šest zastupitelů, nikdo nebyl proti, pro se vyjádřilo 39 zastupitelů.

Bod programu předložil Petr Jakubec, který uvedl, že až se ministerstvo školství vyjádří, může se kraj k tématu slučování vrátit.

Kraj tvrdí, že dosavadní slučování přineslo od roku 2004 do rozpočtu již téměř 64 milionů korun. Podle představ vedení kraje má v regionu zůstat 44 páteřních škol zřizovaných krajem. V roce 2006 byl kraj zřizovatelem 86 škol. V roce 2002 na středních školách studovalo 42.500 studentů, nyní jich je 39.000. Kraj odhaduje, že v roce 2015 jich bude už jen 26.500.