Je složenka nenávistným padělkem, kterým chce někdo vyvolat dojem, že nezaměstnaní Romové berou běžně každý měsíc tolik peněz? Nebo je to pravda? A nebo je to skutečná poukázka, ale dávka je půlroční výplatou?

Mostecký magistrát nechce složenku komentovat. „Vzhledem k osobním údajům nelze k uvedené složence poskytnout žádné konkrétní informace. Obecně ale můžeme poskytnout informace o vyplácení sociálních dávek,“ tlumočila stanovisko magistrátu jeho mluvčí Alena Sedláčková.

Úřad upozornil, že dávky se poskytují i osobám se zdravotním postižením či osobám závislým na pomoci jiné osoby. V praxi se stává, že příspěvek na péči vyplatí úřad najednou a v některých případech i za čtyři až pět měsíců zpětně. „Při poskytování příspěvku na nákup motorového vozidla pro zdravotně postiženého občana může částka na složence činit i devadesát tisíc korun,“ uvedla mluvčí.

Deník se pokusil ženu ze složenky vypátrat. V Chanově opravdu žije, s přítelem a dvěma dětmi. Včera ráno ale v bytě nebyla.

„Měsíčně dostáváme zhruba třináct tisíc korun,“ řekl mezi dveřmi její přítel. Dodal, že suma na složence jsou zmeškané dávky vyplacené mimořádně najednou a souvisí se zdravotním postižením dcery jeho přítelkyně. Tu podle něj bývalý manžel týral a novorozeně s mozkovou poruchou skončilo v kojeneckém ústavu. Žena ho ale soudně získala zpět a pak zažádala o příspěvek na péči. Ten mohla dostat až po rozhodnutí správního orgánu, který potřeboval i vyjádření posudkového lékaře. Řízení zřejmě trvalo delší dobu a žena žila bez příspěvku. Po schválení ho dostala zpětně i za předešlé měsíce. Na dávku má totiž příjemce nárok od doby, kdy mu nárok vznikl.

„Kdyby dostávala každý měsíc 35 tisíc, dávno by tu nebydlela,“ smála se její sestra bydlící o patro níž.

Dům je zdevastovaný, odpojený od teplé vody, prázdné byty jsou plné odpadků. Jak unikla složenka s citlivými údaji na internet, se nepodařilo zjistit.

Magistrát zdůraznil, že pravidla pro výpočet dávky jsou stejná pro všechny občany.