Do roka a do dne? Dokonce dřív! Nové vedení chomutovské radnice necelý rok po volbách prosadilo bezplatné MHD pro seniory nad 70 let a pro dlouhodobé dárce krve. Zastupitelé jejich návrh schválili na pondělním zasedání, výhodu mohou zmíněné skupiny využívat už příští rok.

Důchodci nyní platí za roční časový kupon tisíc korun, dobrovolní dárci krve pak běžné jízdné (roční kupon je tedy vyšel na 5 565 korun). Teď za ně bude tyto částky platit dopravnímu podniku radnice. Pochopitelně za podmínky, že jde o občany Chomutova.

Vládnoucí koalice tak plní jeden ze slibů, který měla zapsaný ve svém povolebním Plánu pro lepší Chomutov. „Jsou to dle mého dvě skupiny obyvatel, které si toto zaslouží nejvíce," uvedl k tomu radní a předseda představenstva DPChJ Jaroslav Komínek.

Pro návrh však hlasovali i opoziční zastupitelé. Kromě dvou rukou se zvedly úplně všechny.

Městskou pokladnu to bude stát odhadem šest milionů korun. Nikdo ze zastupitelů proti tomu však nic nenamítal. Právě naopak – Jan Mareš z ČSSD navrhl tisícikorunový roční příspěvek také pro školáky ve věku od 6 do 15 let a hranici bezplatné MHD pro seniory snížit na 65 let. Jeho návrh nakonec neprošel, ale jako z diskuze vyplynulo, spíš kvůli nejasným nákladům na rozpočet. Jaroslav Komínek se například nechal slyšet, že jakmile se vyhodnotí současné slevy, bude se jednat o výhodách pro další skupiny obyvatel.

Kdo bude mít MHD zadarmo?1.) Občané Chomutova, kterým je sedmdesát let a více.
2.) Občané Chomutov, kteří jsou držiteli zlaté medaile Prof. MUDr. Jana Janského, Zlatého kříže Českého červeného kříže 1., 2. nebo 3. třídy, plakety Českého červeného kříže – dar života.