Archeologové mají dokonalejší představu o tom, jak vypadal prstenec hradeb kolem Kadaně. Při stavebních pracích mezi barbakánem a hradem objevili pozůstatky tří bašt, z nichž dvě jsou součástí nejstaršího pásu opevnění ze 13. či počátku 14. století. Výsledky archeologického zkoumání shrnou na přednášce ve františkánském klášteře, která je určená pro širokou veřejnost.

Stavební práce na hradbách Kadaň zahájila ze dvou důvodů. Plánuje jejich obnovu, aby byly pro návštěvníky ještě lákavější. Současně ale bylo potřeba nejatraktivnější úsek u hradu odvodnit, protože do hradeb zatékalo a voda je trhala. Stavebníci tam na sklonku loňského roku odstranili betonové chodníky a pracovali na výkopech pro kanalizaci. „Při výkopech archeologové objevili základy a dokonce sklep pozdější zástavby. Překvapivým objevem je však zdivo dvou bašt, které se stavbou nesmí v žádném případě porušit, a proto budeme hledat nové řešení pro odvod vody z plochy parkánů,“ informovala Libuše Vydrová z odboru výstavby.

Pomník Jana Palacha v Praze
Bylo to strašně silné, vzpomíná pamětník na průvod za Palacha

Archeologové o dvou baštách věděli, třetí ale byla „darem shůry“. „Nově se nám podařilo objevit baštu hlavní hradby, která je tam nejspíš od výstavby nejstaršího opevnění. Je mezi barbakánem a Špitálskou baštou,“ uvedl Kryštof Derner, archeolog Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě. „O další z bašt, která je ve stejném úseku, se vědělo. Mysleli jsme si ale, že zanikla. Pod katovým domkem jsme našli také třetí, která je na rozdíl od předcházejících dvou částečně nadzemně zachovaná,“ dodal archeolog. Ta jediná nebyla objevená díky opravám v režii města, ale při výstavbě bytového domu.

Díky nálezu bude možné doplnit mozaiku poznatků z kadaňské historie. „Objev bašty, o níž jsme nevěděli, je důležitý pro představu o původním opevnění města,“ nastínil Derner s doplněním, že už je na cestě kniha, kterou připravuje ve spolupráci s archeology a stavebními historiky město Kadaň.

Besídka s pódiem pro posezení ve stínu a případně i pro menší kulturní akce. Doplnit mají turisticky nejatraktivnější úsek mezi barbakánem a hradem.
Parkány v Kadani prokouknou. Nejpohlednější část ještě vylepší

Pro návštěvníky hradeb zůstanou tyto tři bašty nadále neviditelné. Základ mají pod zemí, část nad zemí je zastavěná novými zídkami. Na pozemku ale do budoucna bude možné vyznačit, kde se nacházejí.

Díky fotografiím, nákresům a odbornému výkladu „uvidí“ odhalené stavby i lidé, kteří přijdou na přednášku archeologa Kryštofa Dernera v refektáři františkánského kláštera. Uskuteční se 14. února od 17 hodin. „Jejím těžištěm se stanou zajímavé nálezy na kadaňských hradbách. Shrne archeologická zkoumání v Kadani za poslední období,“ stojí v upoutávce. Návštěvníci si připomenou například i dva roky staré nálezy, které archeologové objevili pod nedávno vybudovaným Studentským náměstím: soubor stříbrných a měděných mincí z 16. a 17. století, úlomky keramiky a děla roztrženého při explozi či velký železný klíč.

K dalším archeologickým objevům mohou dopomoct pokračující práce na hradbách. Potrvají nejméně do roku 2023. Úsek u hradu má být dokončený v květnu a včetně úprav parku před Kulturním domem Střelnice vyjde na 14 milionů korun.

Známý exponát britského muzea v Hendonu, čtyřmotorový bombardér Avro Lancaster B Mk I s označení PO - S, je spojený s válečnou historií Mostu a Chomutova.
Nejdříve ďábel, potom Cukrouš. Letoun psal válečnou historii Mostu a Chomutova