Už je to tu zase. Česká pošta uvažuje o zrušení některých poboček, hrozí to i některým na Chomutovsku.

Oficiálně žádný „černý seznam“ neexistuje. Ohrožené jsou ale především horské obce.

Poštám v Kalku, Měděnci a Boleboři zvonil umíráček už v roce 2008. Tehdy se ale obce ubránily a pobočky fungovaly dál. Nyní se na přetřes dostávají znovu.

„Na Chomutovsku v současné době probíhá jednání se zástupci obce Kalek o změně formy poštovní obsluhy,“ říká mluvčí České pošty Marta Selicharová. Dodává, že nejde o „rušení pošt“, ale o přizpůsobení sítě pošt skutečným potřebám zákazníků. Klasické pobočky by tak měly nahradit výdejní okénka nebo „motopošťáci“.


Starostky z hor jsou proti

Obce to ale zdaleka tak růžově nevidí. „Nám se se to vůbec nelíbí. Chceme službu zachovat v co největším rozsahu,“ říká starostka Kalku Miluše Lauková.

O fungující poštu nechce přijít, jednala se zástupci pošty i svazku obcí, který proti omezování služeb bojuje celorepublikově. Další jednání budou následovat. Lauková dodává, že obec by se na financování pošty mohla podílet, ale sama její provoz z rozpočtu neutáhne.
Jednání se zástupci České pošty má za sebou i starostka Měděnce Valerie Marková. „Dozvěděla jsem se to neoficiálně, jednala jsem se zástupci pošty a ve čtvrtek mám další jedná,“ říká starostka Měděnce Valerie Marková.

Stejně jako starostka Kalku je i ona proti omezování služeb. „Nemají u nás jiné náklady než mzdu,“ říká starostka. Dodává, že Měděnec je specifický region, odkud je hlavně v zimě velký problém s dopravou. A pošta v obci znamená pro místní spojení s okolím.

Starosta Boleboře Jan Juřina zprávy o rušení v obci nemá. „Pokud by se tak ale mělo stát, jsem samozřejmě proti,“ má jasno starosta.


Místo pošty okénko


Mluvčí pošty upřesňuje, že by kamenné pobočky mohly být nahrazeny třemi typy služeb. Výdejní místa, například na radnici nebo v jiné budově, by sloužili k vyzvedávání zásilek, případně také k podávání balíků a složenek. Otevřena by byla například hodinu denně.

Tak to od nového roku funguje ve Vrskmani, kde je výdejní místo otevřeno od 16 do 17 hodin. Výplatu důchodů si ale Vrskmaňští musí domluvit individuálně, například převodem na účet. Před obecní úřad také dopoledne zajíždí motopošťák.

Další možností je zavedení takzvaného Pošta–Partnera, který má ke klasické pobočce nejblíže, vyplácí se na ní i důchody. Ten funguje například na Božím Daru.