Vedení občanských demokratů si „posvítilo“ na sever Čech. V pondělí zrušilo mostecké místní sdružení, stejný osud by mohl potkat i to chomutovské.

Důvodem jsou velké přírůstky členů, které jsou považovány za účelové. Noví členové přehlasují ostatní a „vytáhnou“ vybraného kandidáta. Kvůli tzv. „velrybaření“ zrušila ODS nejen sdružení v Mostě, ale i v Děčíně.

Podle místopředsedy strany Ivana Langera má problém i Chomutov. „Dali jsme prostor severočeskému regionu, aby si udělal pořádek ve sdruženích v Chomutově a Ústí. Měl by v nich proběhnout personální audit, který dá členskou základnu do normální podoby. Aby třeba množství lidí z Mostu nebylo registrováno v Chomutově, když tam vlastně nepatří,“ řekl MF DNES Langer.

Vzít licenci? Možná

Pokud si Chomutov „pořádek“ neudělá, mohla by mu březnová výkonná rada ODS licenci odebrat. Podle Langera je to až krajní řešení, nicméně šéf strany Mirek Topolánek varoval, že se buňky mohou rušit i jinde. Právě Topolánek dříve veřejně prohlásil, že stav ODS v severních Čechách je neuspokojivý a musí se řešit.

Šéf místního sdružení Pavel Karel Markvart včera dopoledne o žádných výtkách vedení strany nevěděl. „O požadavku pana Langera nevím. Pak se mi k tomu těžko vyjadřuje přes média, když přesně nevím, jak to myslel,“ říká Markvart.

Podle něho je vše v pořádku a podle pravidel. Výtku Langera, že jsou v Chomutově registrování občanští demokraté z Mostu, chápe. „Rozumím tomu, že to není běžné ani žádoucí. Co se týká personálních věcí v místní ODS, aktivně se je snažíme řešit,“ vysvětluje Markvart. Říká také, že stanovy nic takového nezakazují.

Masový příchod

O masovém příchodu členů se loni zmínil i chomutovský poslanec za ODS Jiří Polanský, poté, co se nedostal na volitelné místo na kandidátce do sněmovny. „Základem je zdeformovaný stav ODS v Chomutově, kdy na konci roku 2008 bylo přijato do místního sdružení cca 550 lidí z Mostu a cca 140 lidí ze Žatce. Původní sdružení mělo asi 130 členů,“ řekl v červnu Deníku Polanský.

Jan Řehák, předseda oblastní rady, tehdy reagoval tak, že šlo o „výpomoc“ Mostu, kde se tamější ODS dostala do problémů. „Nešlo o nic účelového,“ uvedl tehdy.

Bez zastupitelů

Pokud by vedení ODS skutečně Chomutovu licenci odebralo, znamenalo by to ohrožení výsledků podzimních komunálních voleb. Bez místní organizace by strana nezískala jediného zastupitele. Do voleb by si tak musela založit sdružení nové.

Šéf toho současného se ale odebrání licence neobává. „Vše je v pořádku. Pokud mě výkonná rada či vedení požádá o vysvětlení, rád vše zodpovím a vysvětlím,“ uzavírá Markvart s tím, že žádnou výtku nezaznamenal ani od šéfa regionální krajské rady Jana Kubaty na úterním setkání občanských demokratů.