Třídy sice utichly, lavice se vyprázdnily, ale ve školních budovách a kolem nich je stále rušno. Školy se totiž připravují na nový rok. Do oprav směřují desítky milionů korun.

V každém městě v okrese se školy přes prázdniny dočkají nějakých rekonstrukcí, oprav či drobných úprav. Největší změnou zažije chomutovská Základní škola Na Příkopech, respektive školní kuchyně. Ta totiž projde kompletní rekonstrukcí, kterou již letitá kuchyně potřebovala. Vše by se mělo stihnout do začátku nového školního roku.

Rekonstrukce jim prodloužila prázdniny

Kvůli přestavbě také dětem z této školy začaly prázdniny o pár dní dříve. Rekonstrukce bude stát Chomutov sedm a půl milionu korun. Kromě kuchyně se Na Příkopech také opraví umývárny u horní tělocvičny.

Ani dalším školám v Chomutově se letní opravy nevyhnou. V jednom pavilonu školy na Písečné se opraví elektroinstalace. Žáčci základní školy ve Školní ulici se po prázdninách dočkají opravených sociálních zařízení. Malí sportovci se budou v září radovat z opravené velké školní tělocvičny na Březenecké.

Města mateřinky neopomíjí

Chomutov nezapomněl ani na mateřinky. Přes prázdniny zlikvidují řemeslníci v mateřské školce v Šafaříkově ulici škody po rozsáhlé havárii vodoinstalace. Město počítá také se zateplením a výměnou oken na Základní Škole Zahradní. Jen ta vyjde na čtyřicet milionů korun.

V Jirkově se zaměří především na venkovní úpravy školních budov. Vynaložené finance ale budou obrovské. Na 3. základní škole právě probíhá generální oprava střechy. Ta by měla být hotová do konce července a bude stát téměř jeden a čtvrt milionu korun. V sousední Mateřské školce se zároveň vymění okna, která vyjdou na víc než osm set tisíc.

Přes léto se zateplí, v zimě se ušetří

Podobné práce se dělají i na 2. základní škole. Ta se má přes prázdniny celá zateplit. Žáčci tak budou koukat skrze nová okna a při příchodu je bude vítat nová fasáda. Součástí je samozřejmě i oprava střechy, která rovněž pomůže zateplit školu a sníží náklady na energie. Tento projekt může Jirkov realizovat díky dotaci od Státního fondu životního prostředí ČR. Celkové náklady totiž činí třicet milionů korun, na kterých se město podílí zhruba třetinou.

Kromě těchto dvou větších akcí čeká ještě jirkovskou uměleckou školu výměna oken. Těch se dočkají i v mateřince Na Borku a ve Smetanových sadech
V Klášterci nad Ohří nechá město částečně opravit historickou stavbu, ve které sídlí Základní škola praktická. Budovu čeká výměna osmi oken a oprava opěrné zdi.

Na záchody se nesmí zapomenout

Záchodky pro děti, ale i personál se budou opravovat v mateřských školkách Lipová, Lesní a Školní a na Základní škole ve Školní ulici. V jedné třídě mateřské školky „U jablíček“ se děti mohou těšit na nový koberec, kde si budou moct hrát. V „Brusličce“ se mají natřít kovové konstrukce a zábradlí u únikového schodiště.

Přístupové schodiště se bude opravovat také u základní školy ve Školní ulici. To je tvořeno ze žulových bloků a každou zimu se posouvá. Kromě toho zde přibude zbrusu nové zábradlí.

Velkou změnu budou moci pozorovat také žáci základní školy v Petlerské ulici. Po příchodu do školy totiž spatří novou dlažbu v chodbách a šatnách. Opraví se okolo půl kilometru čtverečných podlahy.

V základní umělecké škole se provede odhlučnění mezi třídami a stejně jako v základní škole v Krátké a Školní ulici se provedou nutné elektroinstalace a udělají se nové rozvody.

V Kadani myslí na sportovní vyžití dětí

V Kadani právě dokončují kompletní opravu palubové podlahy v tělocvičně na 2. Základní škole v ulici Pionýrů. Tu škola kvůli rekonstrukci uvolnila již v polovině června. Nová podlaha vyjde město na více než půl milionu korun. Podobné prázdniny zažívá i Dům dětí a mládeže Šuplík. Také zde se zahájila kompletní rekonstrukce dožilé palubové podlahy. Kromě toho si Šuplík ze svých prostředků v rámci oprav tělocvičnu vymaluje a dřevěným obkladem obloží přilehlé stěny. Novou palubovku by si děti měly užívat již začátkem školního roku.

V současné době také finišují práce na zateplení pavilonů dílen, tělocvičny a jídelny na 3. Základní škole. Městu se na tuto akci podařilo získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Téměř šest milionů a čtvrt tak jde z dotací a více než čtyři a čtvrt milionu musí zaplatit město ze svého rozpočtu.

V letních prázdninových měsících probíhají ještě drobné údržby jednotlivých školských zařízení. Například na Zvláštní škole při nemocnici Kadaň se opravuje dešťová kanalizace, u Mateřské školky Olgy Havlové se opravuje terasa, kam zatékalo. Většinu potřebných oprav se Kadaň snaží realizovat již v průběhu školního roku a na prázdniny si nechává spíše větší rekonstrukce a plánované investice.