Podobně se svou snídaní a svačinou „zacvičí“ velký počet školáků na Chomutovsku.

Střední zdravotnická škola v Chomutově v rámci zvláštního projektu vyzpovídala 339 žáků základních škol a výsledky byly nevalné. Jen každý třetí pravidelně snídá, některé děti nemají celý den teplé jídlo a řada z nich vynechává mléčné výrobky, ovoce a zeleninu.


Na kontrole svačin


Také Chomutovský deník se vypravil do jedné ze „základek“, aby prověřil, co děti ve skutečnosti svačí.

Šesťák Tomáš Cestr ze školy Na Příkopech vybaluje z tašky pečlivě zabalenou bagetu se sýrem, salátem a šunkou, kterou beze zbytku sní. „Ráno jsem si ke snídani ohřál medové kroužky s mlékem,“ chlubí se.

Naopak jeho spolužák Radek Anděl se rovnou přiznává, že občas svačinu zapomene pár dní v aktovce. Vyptávání zvědavě přihlíží malá slečna, která se s chutí zakusuje do čokoládové tyčinky. „Jestli chcete, můžete si mě vyfotit, jakou mám svačinu,“ zubí se zvesela. Prý už si dala koblihu, sladké pití cappy a po ránu jogurt. I další výpovědi školáků spíše potvrzovaly neveselá zjištění z dotazníku.


Možný lék? Společná snídaně


Prvotní ambice Střední zdravotnické školy byla splněna. Stravovací návyky dětí na Chomutovsku jsou zmapovány a základní školy získaly výstup, se kterým mohou pracovat. Co ale dál?

„Chceme pokračovat, a to například tím, že bychom podpořili snídání,“ uvedla koordinátorka projektu Anna Milerová. „Zatím je to jen vize, ale mohli bychom například chodit na první hodinu do školy, společně posnídat a popovídat si o tom.“ Jak dodala, podobný projekt byl úspěšný například v Libereckém kraji. „Dále bychom rádi podpořili školní stravování. Zatím nejsou příliš obvyklé například automaty na mléko.“
Úspěšnost projektů bude závislá na dotacích.

Jak (ne)jedí školáci na Chomutovsku

Dotázáno bylo 339 žáků z jedenácti základních škol na Chomutovsku
– Snídá jen každý třetí školák
–Jen o něco více než třetina dětí jí ve školní jídelně
– alespoň jedno teplé jídlo denně nemá 15 procent žáků
–doporučené množství zeleniny denně sní jen každý desátý
– takřka polovina dětí už někdy držela redukční dietu

Co si přinesli ke svačině

Ptali jsme se žáků 6.A. ze základní školy Na Příkopech.

Radek Anděl: Poslední dobou nesnídám a vlastně jsem ráno ani nepil. Ke svačině ale mám rohlík se salámem.
Tereza Prášilová: S sebou mám rohlík se šunkou a s jablkem. Jinak pravidelně moc nesnídám.