„Reagujeme na připomínky cestujících i obcí. Některé spoje upravíme, někde přidáme celý spoj nebo doplníme zastávku,“ slíbil vedoucí oddělení dopravní obslužnosti krajského úřadu Jakub Jeřábek.

Začátek výuky nestíhají hlavně žáci na Chomutovsku, Litoměřicku, Děčínsku, Šluknovsku a Ústecku. Ze tří tisíc spojů, které v kraji jezdí každý den, je podle Jeřábka problémových necelých dvacet. Nové zastávky by mohly přibýt třeba na území Ústí nebo při příjezdu z Benešova do Děčína.

„Změnu musí schválit Rada Ústeckého kraje, dopravce a dotčené samosprávy. Musíme ji zakotvit i ve smlouvě mezi krajem a dopravcem. Úpravy chceme provést co nejrychleji, aby nejpozději k 1. březnu platily,“ řekl vedoucí odboru dopravy krajského úřadu Jindřich Franěk.

Většina autobusů jezdí tento týden o pět minut později. Zejména ranní autobusy, které vezou plno školáků, ale stále nabírají až dvacetiminutové zpoždění. Právě na ty se chtějí úředníci zaměřit.

Podle Jeřábka je problém v tom, že velká část dětí nevyužívá časové kupóny, ale každý den si kupuje novou jízdenku. Za třicetidenní a devadesátidenní jízdenky by přitom rodiče i děti výrazně ušetřili.

„Kdyby si všechny děti ve školním autobuse pořídily časové jízdenky, jízda by se zrychlila o osm až devět minut. Proto mají školní spoje zpoždění. Není přece možné, aby někdo nechtěl slevu 42 procent, kterou dostane na časový kupón,“ diví se Jeřábek.

S největšími potížemi se potýkají cestující na Děčínsku a Teplicku, kde se objevily problémy při vydávání čipových karet, ale chyběli i řidiči. Společnost Arriva už ale sehnala nové. „Dopravce získal 13 nových řidičů ze Slovenska, které nyní zaškoluje a v nejbližších dnech by už měli řídit,“ přiblížil Franěk.

Upozornil také, že cestující z Teplicka si nemusejí vyřizovat čipové karty okamžitě. „Než obdrží svou kartu, mohou si koupit třicetidenní papírový kupón, který je stejný jako třicetidenní jízdenka na čipové kartě,“ vysvětlil Franěk.