Nevidíme přes stojící auta, chceme lepší značky a jasnější přechody.

Takové a další návrhy předali žáci chomutovské základní školy ve Školní ulici odborníkům.

Zakončili tak projekt Na zelenou, během něhož mapovali Školní a Beethovenovu ulici a hledali možná zlepšení a opatření.
Program je výjimečný tím, že klíčovou roli mají děti. Do připravených mapek zakreslují svou obvyklou cestu do školy a vyznačují místa, kde se necítí bezpečně.

Kdo někdy jen zmiňovanými ulicemi, ví, že aut tam jezdí hodně, často rychle, navíc řidiči parkují všude, kde je napadne.

„Když jdu do školy, tak na rohu na chodníku stojí auto se zásobováním a není přes něj vidět na křižovatku,“ uvádí například žák 7.C Michal Fuka a přidávají se i děti ze 6.D. „Vjezd a výjezd u školy je nebezpečný, protože sem jezdí i cizí auta a ne jen zásobování, parkují nám na trávě a před vchodem, kde stojíme.“

Výsledek a návrhy žáků nyní zapracují architekti do dopravní studie a bude předána městu, které se na projektu rovněž podílí.

„Budeme pevně věřit, že se i zastupitelstvo města bude naším projektem zabývat a dojde alespoň k některým možným úpravám. Projekt není jen o hraní si na dopravu, je důležitou součástí života i pro občany města,“ uvedla učitelka Martina Nováková.

Na projektu Auto*mat Na zelenou v Chomutově spolupracovala škola s nadací Partnerství, která program vyhlašuje, občanskou iniciativou Auto*mat, chomutovskou policií, městem, Besipem, Správou a údržbou silnic, Severočeskými doly a také s rodiči žáků. Studii připraví KAPatelier.