Kolik nás bude letos stát škola? To je v tomto období jedna z nejčastějších otázek rodičů, kteří mají doma děti školou povinné. Nejdražší jsou samozřejmě prvňáčci, kterým se musí nakoupit kompletní vybavení. U nich je nutné počítat s útratou nejméně ve výši tří tisíc. Dítě, které jde do vyšší třídy bude stát rodiče nejméně pětistovku. Konečná cena však záleží na tom, jaké má dítě či rodič konkrétní požadavky.

Připlatit si můžete za módní zboží. Například za aktovku či penál s obrázkem Hello Kitty či Spidermanem zaplatíte i dvojnásobek běžné ceny. Další finance si pak mohou rodiče připravit přímo na první školní den. K tomu již téměř neodmyslitelně patří kornouty s dobrotami.

Přibližně pětistovka pak může stačit rodičům žáků, kteří již chodí na druhý stupeň. Těm stačí podle seznamu dokoupit nové sešity a doplnit výbavu.

ANKETA: Kam půjdete koupit pomůcky vy? Kolik vás to bude stát?

Josef Procházka (47 let), Chomutov:

Na konci školního roku jsme si již zaplatili školní balíček za 500 korun. Zbytek budeme kupovat až příští týden. Počítám, že utratíme ještě tak 400 až 600 za pracovní sešity.

Alena Urbanová (40 let), Chomutov:

Půjdeme nakupovat asi první týden v září do Chomutovky. Zatím nevím, kolik mne to bude stát. Dcera jde do druhé třídy.

Zdeněk Rosíval (41 let), Nové Třebčice:

Hledáme, kde je to levné, ale i kvalitní. Máme čtyři děti. Tři školou povinné a jedno jde letos do první třídy. Už jsme utratili 2,5 tisíce a bude nás to stát ještě jednou tolik.

Romana Procházková (36 let), Jirkov:

Ještě jsme nenakupovali. Půjdeme do Globusu až 3. září. Necháváme děti, aby si užily poslední dny prázdnin. Jelikož chodím do školy i já utratíme 2 tisíce za mě a 2 za syna.

Šárka, Chomutov:

Už máme nakoupeno. Byli jsme všude možně. Děti jdou do učení, takže jsme sháněli spíše pracovní oděvy a učebnice. Jenom oblečení stálo 1500 korun a knihy 1200. Tři nám ale ještě chybí.

Milena Adamová (35 let), Chomutov:

Pomůcky ještě nemáme, protože jsme letos výjimečně nedostali seznam. Určitě půjdeme do papírnictví v Chomutovce, tam jsou ochotní. Loni nás to vyšlo na 2,5 tisíce i s učebnicemi.

Orientační ceny za pomůcky

Aktovka 1000 - 3000 Kč

Batůžek 350 Kč a více

Sáček na cvičky 160 Kč

Kufřík na potřeby do lavice 180 Kč

Lepidlo rolovací 25 Kč

Obaly 4,50 až 8 Kč za jeden

Zástěrka na výtvarnou výchovu 150 Kč

Desky na sešity malé i velké 80 Kč

Tempery velké asi 90 Kč

Pastelky 6 ks 25 Kč, 24 ks (trojhranné) 65 Kč

Fixy v rozmezí 10 - 50 Kč

Štětce 20 - 25 Kč

Kelímek na vodu 12 Kč

Penál vybavený 200 Kč (penál jednopatrový 160 Kč)

Celkem zhruba 3000 Kč