Školáci jedí mezi hodinami ledacos. Často je to svačina z domova, ale když je ve škole automat, vítězí kola s čokoládou.

S mnohem zdravější alternativou přichází základní škola na Březenecká, bývalá „třináctka“. Žákům chce nabídnout zdravé svačinky. „Jde o to, aby si děti doplnily, co potřebují pro dobrý výkon ve škole, vitamíny, minerály a energii,“ říká šéfka školní jídelny Václava Bublová, která s nápadem přišla.


Rajče, paprika, sýr, pomazánka


Žákům chce nabízet pestré „chuťovky“, například salát se sýrem, tmavý chléb s ředkvičkami, kopeček pomazánky se zeleninou a spoustu dalších. Základem ve většině případů bude čerstvé ovoce a zelenina.

To jsou potraviny, které děti často vynechávají. Potvrdil to i nedávný průzkum Střední zdravotnické školy na základkách na Chomutovsku.
Na škole na Březenecké by děti chodily na svačiny do jídelny. Rodičům, kteří dětem dělají svačiny doma a využili by nabídku škola, by tak odpadla práce se svačinou a měli by záruku, že se jejich ratolest zdravě nají.

Zdravé svačinky chtějí v jídelně spustit už od nového školního roku. „Samozřejmě bude záležet na tom, jestli budou mít rodiče zájem,“ doplňuje podnikavá vedoucí jídelny Václava Bublová.

Stále hledá cesty, jak dětem jídlo zpestřit. Například nechala druháky sestavit jídelníček, pořádá ochutnávky na třídních schůzkách nebo s kolegyněmi pro děti nachystá třeba Bramborový týden.

„Na zdravé svačiny jsem nepřišla já, inspirovala jsem se jinde, hodně hledám i na internetu,“ popisuje.


I v dalších školách?


Její nápad se líbí i městu. Radnici totiž musela škola požádat o povolení podnikání v hostinské činnosti. „Ten nápad se nám líbí a tlumočil jsem ho i ostatním ředitelům škol,“ podotkl chomutovský náměstek Jan Řehák. Je tak možné, že se nápad z Březenecké rozšíří i do ostatních jídelen.


Jídlo přes ulici


Jídelna bude i prodávat jídlo „přes ulici“. Podle Bublové by o to měli zájem důchodci bydlící v okolí školy, prodejem obědů by si jídelna i trochu finančně polepšila. Strávníci by si pro jídlo chodili s kastrůlky, nebo se najedli v jídelně, ale pouze v době, kdy tam nebudou školáci.

Škola na Březenecké se rozrůstá co do počtu žáků. Začínají totiž do ní chodit děti z rodinných domků, které vyrostly a stále rostou přímo nad ní, v bývalých sadech nad dnešním novým bowlingem. Rada města schválila zvýšení počtu tříd, školu by mohlo navštěvovat až 730 školáků. Zvýšila se také kapacita školní jídelny.