Skládku komunálního odpadu ve Vysoké Peci opět zahltil dým. V neděli krátce před čtvrtou odpolední totiž začala hořet. Hasiči měli práci až do pondělního odpoledne.

Lidé ale nebyli nijak ohroženi. Důvod požáru skládky zatím není známý. Nejpravděpodobnější je ale opět samovznícení hromady odpadu. Ten se z nevinného ohýnku o rozloze tři krát pět metrů rozhořel až na prostoru padesát krát sedmdesát metrů. Škodlivé zplodiny, které s sebou kouř ze skládky nesl, se naštěstí k lidem nedostaly. Směřoval totiž přímo nad šachtu, která se skládkou sousedí. „Koncentrace navíc nepřekročily povolené limity,“ informuje ředitel chomutovských hasičů Petr Klíma.

Po odjezdu hasičů musí být ještě skládka po dvaasedmdesát hodin nepřetržitě monitorována. Odpadky se budou ještě odkrývat a převrstvovat, aby se vyloučilo ložisko ohně v nižších vrstvách skládky. Dalšímu vzniku požáru by ale mělo zabránit i deštivé a chladnější počasí.

Požár se již nad skládkou ve Vysoké Peci vyskytl letos potřetí. Dvakrát se skládka rozhořela v květnu, a to v krátkém časovém rozmezí. Ještě před tím vzplál na skládce oheň v říjnu loňského roku.

Střiže už sem nesmí

Hlavním důvodem požárů na této skládce bylo podle vedení firmy Marius Pedersen, která skládku obhospodařuje, ukládání takzvaných střiží. „To jsou zbytky čalounění z automobilových interiérů,“ vysvětluje Pavel Borůvka, obchodní ředitel skupiny Marius Pedersen Group. Ty silně elektrizují a díky nim také skládka nejspíš vzplála.

Zhruba před měsícem již firma vydala zákaz ukládání tohoto odpadu na skládku. Riziko by se tak mělo do budoucna minimalizovat. „Navíc jsme místa, kde byly tyto střiže umístěny, utěsnili inertními látkami, aby k nim byl co nejmenší přístup vzduchu,“ informuje Borůvka. Právě množství vzduchu v kritických okamžicích rozhoduje o tom, zda požár vzplane nebo ne.

Kromě toho proběhly na skládce i další opatření, které mají požárům zabránit. „Posílili jsme četnost kontrol přímo na skládce. Povrch se nyní kontroluje i mimo provozní dobu skládky,“ informuje Borůvka.

Další výhodou je, že by se v polovině srpna měla otevřít nová etapa skládky. Stará skládka se na povrchu utěsní, naveze se na ní zemina a zrekultivuje se. Tím by se mělo riziko vzplanutí na této části úložiště úplně minimalizovat.

Termokamery– jedno z dalších řešení

Na vyhodnocení těchto opatření je ale potřeba nechat ještě uplynout nějaký čas. Pokud se však skládka znovu rozhoří, nasadí provozovatelé skládky ještě další páky. „Je pravda, že provozujeme sedm-náct skládek po celé republice a taková frekvence požárů, není nikde,“ přiznává Borůvka. Jedním z dalších řešení je umístění termokamer. Ty sledují teplotu na celé skládce a pokud někde příliš vzroste, může se zasáhnout ještě dřív, než vznikne požár.
Riziko zahoření jakékoli skládky však nejde nikdy vyloučit. Na skládce se totiž ukládá směs odpadů postupně a celý povrch nikdy nelze zhutnit najednou tak, aby k němu nebyl přístup vzduchu. Příčinou požáru tak může být malá částečka žhavého popela, nebo i skleněný střípek ve funkci lupy, na který celé dny svítí slunce. Pak stačí jen trocha vzduchu a požár je na světě.

Nebezpečné zplodiny, které vznikají při hoření, se naštěstí k lidem nedostaly. Skládka se totiž nachází na okraji katastrálního území Vysoké Pece, těsně vedle šachty. „Vítr, který dým odnáší, z devadesáti devíti procent vane severozápadním směrem a odnáší vše přímo nad šachtu,“ dodává starosta Vysoké Pece Milan Čapek.

SMS kanál pro klid lidí z Vysoké pece

Ve Vysoké Peci navíc funguje takzvaný sms kanál, který nahrazuje místní rozhlas. Vedení obce má databázi telefonních čísel občanů a v případě potřeby dostanou všichni upozornění, že skládka hoří a instrukce, jak se mají chovat. V případě, že se otočí vítr a zplodiny by šly na obec, rozesílají se zprávy všem občanům. „To se ale stalo jen jednou, loni na podzim,“ informuje starosta.