„Pro tuto chvíli dobojováno, prohráli jsme,” oznámila s lítostí mluvčí areálu Hana Hoffmannová. „Areál zůstává do odvolání kompletně uzavřený. Budeme čekat na mrazivé teploty, abychom mohli znovu spustit zasněžování,” dodala. To však znamená počkat nejméně týden, možná i dva, než přijde další ochlazení, a pak začít od nuly s výrobou nového technického sněhu.

Skiareálu se podařilo udržet lyžování alespoň mezi svátky, kdy byly otevřené jen sjezdovky Dámská, Pařezovka a Přemostěná. Užilo si je na tři tisíce lyžařů. To je ve srovnání s nejlepšími sezonami poloviční návštěvnost. Pak už přišlo jen tání a s ním nejdříve omezení provozu, nato byl areál ve čtvrtek uzavřený.

Oznámení lyžaři přijali s lítostí, ale také s humorem. Někteří navrhovali, aby skiareál přešel rovnou do jarního režimu. „Otevřete raději bikepark,” vzkázal například Václav Špaček. Podobný nápad nadhodil i Radek Svoboda.

Nástup takto velké oblevy uprostřed hlavní sezony areál nepamatuje. „Pro nás je to historicky největší proluka,” uvedl jednatel a majitel Skiareálu Klínovec Petr Zeman. „Samozřejmě jsme se potýkali s oteplením, přicházelo ale v řádu několika dnů, kdy stačilo sjezdovky dosněžit, a jelo se dál. Teď jsou nadprůměrné teploty už čtyři týdny a výhled počasí není dobrý,” dodal.

Covidové úvěry

Pro areál je to jen další těžká sezona v řadě. Předcházely jí covidové roky, kdy musely skiareály v některých obdobích zůstat zavřené nebo se jich týkala různá omezení. Paradoxně tehdy přišla krásná bílá zima s pořádnou nadílkou přírodního sněhu. Skiareál Klínovec tehdy utrpěl vážné ztráty a musel si vzít úvěr ve výši 100 milionů. Jeho splácení se vlivem této teplé sezony zpomalí, čímž utrpí i plánované investice.

„Táhneme za sebou covidové úvěry. Letos jsme chtěli zaplatit 35 milionů, abychom měli čistý štít, kvůli téhle strašidelné zimě ale nejspíš budeme muset splátku posunout, a tím pádem budeme opatrnější v investicích,” potvrdil Zeman.

Opatrnost by se měla týkat například plánované šestisedačkové lanovky na Neklid. Naopak prioritu dostane budování dvou velkých nádrží na vodu s čerpadly, díky kterým by byl areál schopný vyrábět technický sníh rychleji a ve větším množství. Čím vyšší je totiž vrstva sněhu na sjezdovkách, tím lépe odolává při oteplení.

„Díky této investici bychom nepotřebovali tak kvalitní zimy. Bude se ale jednat o investici v řádu stovek milionů,” zmínil Zeman.

Vedení skiareálu doufá, že letošní zima ještě není zcela ztracená, ačkoli s teplým lednem zmizí čtvrtina možného zisku. Největší událostí na horách bývají kromě vánočního lyžování také jarní prázdniny. I ty obvykle provází vysoká návštěvnost.