Zavřený Klínovec

„Foukal tak silný vítr, že nebylo bezpečné lanovky pustit," vysvětlil Adam Svačina ze skiareálu Nový Klínovec.

V sobotu se v největším lyžařském areálu Krušných hor konaly závody, závodníci museli využívat místo lanovek vlek. Kromě účastníků skicrossu dorazilo na svahy asi tři sta lyžařů. I jim ale museli provozovatelé po druhé hodině odpolední vypnout kvůli větru hlavní lanovku Cinestar Expres, která je na vítr nejnáchylnější.

Jinde skončili úplně

Mimo provoz včera zůstalo třeba jizerskohorské středisko Severák, po poledni se zastavil provoz i na Špičáku. Nelyžovalo se ani v Rejdicích nebo v krkonošských střediscích v Jablonci a Vysokém nad Jizerou na Semilsku.

Nelyžovalo se ani v lyžařském středisku Zadní Telnice nedaleko Ústí nad Labem. „Ráno jsme vůbec nerozjeli lanovku, kvůli silnému větru jsme ji nemohli pustit," řekl ČTK vedoucí střediska Jindřich Holinger. Rychlost větru tam prý v nárazech dosahovala až 80 kilometrů v hodině a za takových podmínek nemůže být lanovka v provozu. Ani v sobotu nebylo středisko v provozu celý den. „V poledne jsme museli lanovku zastavit," řekl. Příští týden bude už areál mimo provoz. „Pokud se počasí zlepší, mohli bychom to rozjet znovu o víkendu, sněhu je dost," dodal.

Silný vítr, déšť a malá návštěvnost byly důvodem předčasného konce sezony i v jizerskohorských střediscích Severák a Tanvaldský Špičák. „Lidí bylo málo, Severák už jsme dnes nepouštěli, na Špičáku byly závody, bez nich by asi také žádná návštěvnost nebyla," řekl včera Pavel Bažant, ředitel SKI Bižu, která obě střediska provozuje. Na Špičáku podle něj silný vítr zpomalil lanovku, zastavit ji ale nemuseli. Provoz ale odpoledne kvůli nezájmu lyžařů ukončili.