Po zveřejnění zprávy o tom, že Skiareál Klínovec bez náhrady blokuje přeprodané celodenní permanentky, se ozvaly nesouhlasné hlasy. „Proč bych měl být hned překupník? Proč nemohu prodat permanentku, když se musím vrátit předčasně domů a vím, že částku, kterou jsem neprojel, mi na pokladně nikdo nevrátí?“ vadí Martinovi Šimůnkovi z Jirkova. Není sám. „Nechápu proč by na můj celodenní lístek, který jsem si koupil, nemohl odpoledne lyžovat někdo jiný,“ podělil se o svůj názor na webu Deníku pisatel podepsaný jako Jan.

Jiní jsou smířeni s tím, že pravidla určuje skiareál a je to tak v pořádku. „Když si koupíte nepřenosný lístek je to jasné, nikdo jiný na něj lyžovat nemůže, protože je nepřenosný je to stejné jako v autobuse, tam taky když vystoupíte nemůže místo vás nastoupit někdo jiný,“ zazněl názor do kontrastu.

„Buďte féroví“

Klínovecký skiareál veřejně deklaruje, že přeprodej netoleruje na svých webových stránkách i u pokladen. Vnitřní pravidla přenosnost neumožňují. Provozovatel argumentuje možnými finančními škodami, protože se přeprodávají v naprosté většině případů zvýhodněné celodenní jízdenky, které nabízí díky obchodnímu partnerovi s třicetiprocentní slevou. Jsou věrnostním bonusem pro konkrétního člověka. Jeden typ slev jízdenek areál umožnil skrze prodej sportovních výrobků a už se setkal s tím, že byly hromadně a se slevou nabízeny k prodeji na burze.

„Z našeho pohledu je to zneužití. Je to nemorální,“ je přesvědčený jednatel skiareálu Petr Zeman. „Vycházíme lyžařům maximálně vstříc a umožnili jsme slevy právě u celodenních permanentek, aby se lyžařům vyplácelo zůstat na svahu celý den. Chtěli bychom, aby také oni byli féroví a respektovali naše pravidla,“ zdůraznil.

Areál nemá přesně vyčísleno, k jak velkým ztrátám by došlo, kdyby k restrikci nepřistoupil. Vzhledem k počtu blokovaných jízdenek, které jdou o víkendech do desítek, by se pravděpodobně jednalo nejvýše o tisíce korun. „Nedělat to ale, situace by se zhoršila a lidé by toho zneužívali daleko víc. Takto se vše zklidnilo,“ zkonstatoval jednatel.

Skiareály vs. soudci

Přeprodej permanentek vadí většině českých skiareálů, a tak se problém snaží řešit po svém. Proti jejich vnitřním pravidlům jde ale rozsudek Nejvyššího soudu České republiky, který rozhodl, že pokud není jízdenka označena jménem, fotem, či jinými daty, nesplňuje podmínky nepřenosného lísku. Nic tedy nebrání tomu, aby práva z jídenky (s odkazem na konkrétní vyhlášku) uplatňovala jiná osoba, než ta, která jízdenku zakoupila.

Klínovečtí o rozhodnutí vědí, přesto budou pokračovat v pravidlech, jež nastolili. Uplatňují je díky novému systému, který rozliší držitele permanentek. Navíc tím údajně chrání i majitele, který skipas ztratí. „Poradili jsme se s právníky a myslíme si, že je to takto v pořádku,“ uvedl Petr Zeman.

Lyžaři tedy mají na výběr. Buď budou respektovat, že není nadále možné kupovat jízdenky mimo pokladny. Nebo to risknou. Pokud se dočkají toho, že jim provozovatel jízdenku bez náhrady zablokuje, mají ještě jednu možnost, jak se bránit, byť značně zdlouhavou. Soudit se.