V klínoveckém skiareálu začali s nemilosrdným blokováním permanentek lyžařům, kteří si je koupili od překupníků. Každý den je jich vyřazeno z provozu několik.

„K tomuto kroku jsme přistoupili proto, že s lepšími sněhovými podmínkami den ode dne rostly také počty lyžařů, kteří jezdili na cizí permanentky,“ uvedl mluvčí Adam Svačina. „Poslední dobou jich bývalo až patnáct denně,“ doplnil.

O podvůdcích ve skiareálu věděli od začátku sezóny. Týkaly se především slevových jízdenek. „Například lyžař, který je klientem naší partnerské společnosti, může získat třicetiprocentní slevu na celodenní jízdenku. Stává se, že na ní od rána lyžuje, po obědě ji prodá, a to mnohdy za plnou cenu,“ dokreslil mluvčí. Podle něj tito překupníci kupují v naprosté většině případů právě slevové permanentky, čímž obírají skiareál.

Systém pozná vaši tvář

Od začátku sezóny černé jezdce, kteří si jízdenku od překupníka na parkovišti koupili, skiareál pouze monitoroval. A to díky nejmodernějšímu systému Ski Data, který je schopen rozpoznat, zda je lyžař skutečně držitelem jízdenky. A to bez toho, že by kdokoli při jejím nákupu v pokladně uváděl své jméno či další údaje. „Systém snímá obličej,“ vysvětlil Adam Svačina. „Obrázky se sice neukládají dlouhodobě, ale během jednoho dne dokáže rozpoznat, zda na stejnou kartu nejezdil ráno někdo jiný,“ dodal mluvčí.

V poslední době, kdy počet překupníků a lidí, ochotných kupovat, stoupal, areál přitvrdil. Přeprodané permanentky bez náhrady blokuje.

Potíže s překupníky má údajně většina skiareálů, ne každý má ale nástroje jak zabránit nelegálnímu prodeji.

Pomoc rodinám

Naopak vstřícnost na Klínovci projevili rodičům s nejmenšími dětmi, které ještě nelyžují, a tak je dospělí v průběhu dne střídavě hlídají. „Pro tyto rodiny jsme po žádostech, které se množily na Facebooku nebo nám chodily mailem, zavedli přenosné permanentky. Je to něco, co tu chybělo a na co jsme zpočátku nepomysleli,“ doplnil mluvčí.

Podmínkou je, že se celá rodina, tedy oba rodiče i s dítětem (do 6let), dostaví do pokladny monitorované kamerovým systémem. Tam nahlásí, že se budou střídat při hlídání s tím, že chtějí využívat jedné jízdenky. Pokladní si zaznamená číslo vydané karty, takže karta bude sledována, nebude ale blokovaná. Tato výhoda platí při nákupu jednodenního skipasu, naopak neplatí pro snowpark, nebo vícedenní jízdenky.