Městské divadlo v Chomutově bylo v pondělí 12. února večer v obležení sportovců, jejich rodičů, přátel, příbuzných a fanoušků. Vyhlašovali se tam nejúspěšnější sportovci okresu. Tím úplně nejúspěšnějším se stala už podeváté plavkyně Simona Baumrtová ze Slávie Chomutov.

Cenu si osobně převzít nemohla, protože je na soustředění v Dubaji, ale většina ostatních oceněných si až na výjimky pro ceny přišla. Na druhém místě skončil karatista Tomáš Nešuta z SK Kosagym Kadaň a třetí byl kulturista Patrik Herčzík z TJ Sport Chomutov. Nejlepším jednotlivcem mezi mládeží se stal kickboxer Ladislav Eisenhammer z SK Kosagym Kadaň.

Ilustrační foto
Vzdušná salta a svaly z oceli. Klášterec vybuduje parkourové hřiště

Mezi týmy dospělých neměli konkurenci Piráti Chomutov. V mládeži pak tým SK Kosagym Kadaň. Trenérem roku se stal Josef Patik z Karate klubu Kadaň a Klášterec nad Ohří. V kategorii masters zvítězila Jana Hyjánková atletika TJ VTŽ Chomutov. Speciální cenu dostal stříbrný olympijský medailista, řeckořímský zápasník Jiří Kormaník z TJ VTŽ Chomutov.

Sportovní hvězdou Deníku je Ondřej Šarša z klubu Florbal Chomutov, který získal od čtenářů Chomutovského deníku nejvíce hlasů.

Baumrtová: pokud by mi rok 2017 nevyšel, tak bych zřejmě ukončila kariéru

Anketu Nejúspěšnější sportovec roku 2017 okresu Chomutov už podeváté ovládla plavkyně Simona Baumrtová. Cenu si nemohla převzít osobně, protože je na soustředění v Dubaji.Zdroj: Deník/Miroslav RadaChomutov /ROZHOVOR/ – Po skvělé sezoně v roce 2013 šla Simona Baumrtová následující rok do závodů s jasným plánem, vyhrát, co se dá. Jenže i když tréninkové časy ukazovaly na zlepšení, při závodech tomu tak nebylo. Výsledky sice nebyly vyloženě špatné, ale na medaile to nestačilo. „Mnoho lidí nevědělo, že se trápím. Přestala mi fungovat hlava a trvalo to tři roky,“ prozradila na úvod rozhovoru Simona.

Opravdu jste uvažovala o konci kariéry?
Ono to nebylo tolik vidět. Pořád jsem se dokázala na Evropě dostat do finále a jen o kousek mi uteklo finále mistrovství světa, ale v mé hlavě došlo ke zlomu. K tomu, abych byla spokojená, mi chyběl jen kousek. Pořád jsem přemýšlela o tom, jak a co zlepšit. Jenže stále se mi to nedařilo, a tak jsem si minulý rok řekla, že budu plavat, jak to půjde, a nějak to dopadne. Naštěstí to vyšlo.

Loňský rok už hodnotíte jako úspěšný?
Jediné, co mě mrzí, je to, že mi na Evropě v Kodani o dvě desetiny utekla medaile. To je něco, co by mě vnitřně hodně nakoplo. Vím, že ta medaile je jenom kov a že jsem jich za svou plaveckou kariéru už získala hodně. Jenže poslední tři roky už žádnou, a tak by to pro mě znamenalo strašně mnoho. Na druhou stranu účast ve finále na MS v Budapešti stavím na úroveň medaile z Kodaně, takže dobrý. Navíc jsem vylepšila české rekordy, což se mi také delší dobu nepovedlo. Na to jsem se zaměřila, to bylo to, co jsem potřebovala, abych dokázala překonat sama sebe. To se mi nakonec povedlo a to mě motivuje do další práce.

Čemu jste přičítala to, že se nedařilo? Bylo to v hlavě?
Já plavu od svých šesti let. Když se vám najednou po dvaceti letech přestane dařit, začne to člověku vrtat hlavou. U mě to bylo z devadesáti procent o hlavě. Je to hodně frustrující a ne každému se podaří takové období překonat. Nechci se chválit, ale stojí to velké úsilí vrátit se zpátky. Pokud by mi rok 2017 nevyšel, tak bych asi ukončila kariéru. Natrénovat fyzicky není zase tak těžké, ale přemluvit hlavu aby zase dobře fungovala, to je neskutečně těžké.

Simona Baumrtová na fotografiích:

Na tréninku to bylo dobré, ale na závodech to nešlo?
Před olympiádou to ještě šlo, ale v letech 2014–15 jsem na tréninku plavala rychlejší časy, než předtím. Na závodech jsem pak čekala, že to potvrdím, a ono nic. V roce 2013 jsem vyhrála mistrovství Evropy a brala k tomu tři stříbra. V létě 2014 bylo mistrovství na dlouhém bazénu a já chtěla zase všechno vyhrát. Jenže na dvoustovce jsem skončila až pátá a to mě zlomilo. Snažila jsem se moc nemyslet na to, jak mě to poznamenalo, ale když jsem pak o tom zpětně mluvila s psychologem, tak jsem se k tomu Berlínu stále vracela a bylo jasné, že tam došlo k tomu zlomu. Já se snažím dělat věci tak, aby to bylo stále lepší. Když to pak delší dobu nejde, vadí mi to.

Jak dlouho podle vás dokáže plavec podávat špičkové výkony?
To je individuální. Já jsem začala s gymnastikou a až pak přešla na plavání. Dvoufázově jsem začala trénovat plavání až ve 12 letech. Když to vezmu takhle, tak já vlastně plavu naplno takových devět let. To zase není tak dlouho. Jinde ve světě plavou dvoufázově mnohem dřív. Proto je jejich kariéra kratší. Dochází tam mnohem dřív k fyzickému, ale hlavně psychickému opotřebení. Dejme tomu, že teď jsem ve čtvrtině svého života, takže fyzicky bych na tom měla být dobře, ale psychicky už je to horší. Já už třeba nedokážu plavat ráno od šesti hodin jako dřív. Musím začínat až později, ale objemy mám stále stejné. Je to pak daleko hektičtější, protože se celý den nezastavím.

Pediatr Zdeněk Zíma ve své ordinaci v Litoměřicích.
Pediatr Zíma: Stát neumí reagovat na kampaň proti očkování, trestuhodně selhává

Znamená to, že už trénujete trochu jinak, než dřív?
Zatím moc ne, ale v mém věku (smích), nejsem ještě tak stará, ale už bych se měla zaměřit spíš na intenzitu a techniku. Uplaváno už mám hodně, ale s technikou se dá pracovat stále.

Může se člověk ještě po těch letech po technické stránce předělat?
Ano, prostě musí. Je to těžké, ale není jiná možnost, protože všechno jde dopředu. Musí se to hlídat. Když mě třeba měsíc bolí rameno, tak se začnu podvědomě šetřit a to poznamená můj styl. My jsme na to přišli trochu pozdě. Nyní už je na vysoké úrovni podvodní snímání. Byli jsme v Antverpách, kde to mají dokonalé a to nám pomohlo. To je cesta ke zlepšení. Kdybych to vydržela ještě do další olympiády, tak by to mohlo přinést k dobru nějaké setinky, nebo dokonce i desetinky.

Simona Baumrtová s trofejí pro nejúspěšnějšího sportovce Ústeckého kraje za rok 2016Zdroj: Deník/Karel PechTeď bych si dovolil trochu odbočit a zeptám se, co studia a svatba?
Já jsem takový věčný student. Magistra jsem udělala v roce 2015, teď dělám postgraduál antropologii. S tím skončím za rok. Od loňského roku pracuji jako fyzioterapeut. Teď končím studium trenérské školy plavání. Asi dělám ještě něco a teď honem nevím. Pokud jde o lásku, tak s fyzioterapeutem Kryštofem Kubou budeme mít svatbu v srpnu, ale to se už ví. K tomu víc prozrazovat nechci. No, snad jen, že jsme původně plánovali jen malou svatbu, ale chceme pozvat pár přátel a když jsme dávali dohromady seznam, tak se ukázalo, že jich je docela dost. Prozradím už jen, že se bude konat v Čechách a nebude to daleko.

Nejúspěšnější sportovec roku 2017 okresu Chomutov:

Jednotlivci dospělí:
Simona Baumrtová.Zdroj: Deník / Chlíbek Ladislav1. Simona Baumrtová (plavání, TJ Slávie Chomutov) 
2. Tomáš Nešuta (kickbox, SK Kosagym Kadaň) 
3. Patrik Herčzík (kulturistika, TJ Sport Chomutov) 
4. Artur Omarov (zápas řeckořímský) 
5. Jan Rutta (hokej, Piráti Chomutov) 
6. Tomáš Franta (plavání, TJ Slávie Chomutov)
7. Ondřej Bišický (kanoistika, Sportclub 80 Chomutov)
8. Markéta Štolová (atletika, TJ VTŽ Chomutov)
9. Ondřej Šarša (Florbal Chomutov)
10. Michal Vondrka (hokej Piráti Chomutov)

Jednotlivci mládež:
Cena pro kickboxera Ladislava Eisenhammera z SK Kosagym Kadaň.Zdroj: Deník: Miroslav Rada1. Ladislav Eisenhammer (kickbox, SK Kosagym Kadaň)
2. Jakub Remuta (kajak, Sportclub 80 Chomutov)
3. Kristýna Tesařová (Karate klub Kadaň a Klášterec)
4. David Vopat (judo, TJ VTŽ Chomutov)
5. Karolína Bechyňová (sportovní šerm, Fencing Chomutov)

Kolektivy dospělí:
1. Piráti Chomutov (hokej)
2. FC Baník Chomutov (futsal)
3. Florbal Chomutov (florbal muži)

Kolektivy mládeže:
1. Mládež SK Kosagym Kadaň (kickbox)
2. BK Levharti Chomutov (basketbal, mladší žákyně U14)
3. FC Baník Chomutov U17 (futsal)

Trenéři:
1. Josef Patik (Karate klub Kadaň a Klášterec nad Ohří)
2. Ladislav Šnelly (CZECH WRESTLING Chomutov, zápas řeckořímský)
3. Vladimír Růžička (hokej Piráti Chomutov)

Atletka Jana Hyjánková z TJ VTŽ Chomutov získala cenu v kategorii Masters.Zdroj: Deník: Miroslav RadaMasters:
Jana Hyjánková (atletika TJ VTŽ Chomutov)

Sportovní hvězda Deníku:
Ondřej Šarša (Florbal Chomutov)

Speciální cena:
Jiří Kormaník (zápas řeckořímský, TJ VTŽ Chomutov)