Jak pálí tělo, když ho sevře ledová voda? Jaké to je, když o vašem kamenném péefku rozhoduje Rolling Stounes či Roman z Kamene? Kolik smíchu unese bránice než se rozbolí? To zjistí Chomutované, kteří dají před pohodou domova přednost tak trochu jiné silvestrovské zábavě: výšlapu na Kočičák a koupání otužilců v Kadani.

Výšlap na Kočičák se každoročně pořádá tak, aby se lidé vyvětrali před silvestrovským hodokvasem, užili si atmosféru a ještě se stačili včas vrátit domů na oslavy. V cíli je čeká výhled do zimní krajiny, netradičně vyzbrojená a vystrojená vojenská pevnost z roku 1937 včetně oživlé posádky 46. pěšího pluku a navíc také občerstvení. Sestává z chlebů namazaných sádlem, utopenců, pivních psů, pečených buřtů a horkých posilujících nápojů.

Novou tradicí je na Kočičáku pořádání soutěží. „Pro letošek je vyhlášena soutěž o nejhezčí kamenné péefko, tedy PF vytvořené z kamene nebo na kameni,“ přiblížil Zbyněk Nejezchleba z chomutovského skautského střediska Český lev. Odborná porota, ve které zasedne Roman z Kamene, Sharan Stouníková a Rolling Stounes pak rozhodne, které je nejlepší a vítěze odmění lahví šampaňského. „Všechna péefka zůstanou na Kočičáku a budou trvale zdobit přístřešek kamarádů z muzea,“ přislíbil Nejezchleba.

První návštěvníci mohou dorazit už v 10 hodin a poslední odejdou kolem 14. hodiny. Kamenná pééfka porotci vyhodnotí ve 13 hodin. Kdo se těší na občerstvení, neměl by chodit na poslední chvíli.

Výšlap pořádají už podeváté chomutovští skauti spolu se členy muzea na Kočičáku.

V Kadani do ledové řeky

Jinak oslaví konec roku v Kadani, kde si parta otužilců zaplave v Ohři. Ochuzení ale nebudou ani početní diváci na břehu. Na letošním desátém ročníku totiž nebude chybět kapela a vyhřívaný stan s něčím dobrým do žaludku.

Tradice vznikla z kamarádského hecu. „Začalo to u mého kamaráda, který u piva smutně konstatoval, že má každé velké město otužovací mítink a Kadaň nic,“ připomněl jeden z aktérů a také ředitel kadaňského Domu dětí a mládeže Jiří Štěrba. „Rozhodli jsme se pro to v roce 2008. Bylo nás pět, na břehu čtyřicet lidí a my nevěděli, jak se tam vzali,“ zavzpomínal. S dalšími léty přibývalo lidí ve vodě i na břehu, i když těch na suchu je podstatně víc. Loni jich přišlo kolem dvou set a sledovalo, jak se patnáctičlenná skupina otužilců noří do studené Ohře.

Průběh bývá rychlý. „Jakmile dorazí poslední z nás, je třeba urychleně se svléknout a vlézt do vody. Plaveme šedesát metrů po proudu – jsme totiž mazaní. Pak vystoupíme z vody, přijímáme gratulace a pijeme lihoviny, které přinesou známí a kamarádi,“ popsal scénář Štěrba, který se označení, že jsou otužilci brání. „To jsou lidé, kteří se otužují pravidelně. To my ale neděláme, trénují jen zbabělci,“ uzavřel se smíchem.

Zábava ve vodě i na souši

Plavci a jejich publikum se sejdou v kadaňském podhradí u bývalé hospody Kotva ve 14 hodin. Jakmile skončí část programu ve vodě, rozproudí se zábava na břehu. Ve vyhřívaném stanu bude zhruba hodinu vyhrávat Tsunami – nejlepší Velichovská kapela.

Po oslavách Silvestra si zájemci mohou užít také Novoroční jízdu vlakem Doupovské dráhy po trase Kadaň – Prunéřov – Radonice – Kaštice – Kadaň. Ze zastávky Kadaň – Prunéřov vyjede ve 12.50 a do Kaštic dorazí před půl třetí. Pasažérům se nabídnou výhledy do krajiny, občerstvení na „palubě“ a také možnost pobýt s rodinou a přáteli trochu jinak.