V Kadani finišuje takzvaná regenerace sídlišť, která trvala deset let. Práce ale nekončí. Teď konečně si s nimi město může „hrát“. Každé z pěti sídlišť dostane osobitou tvář, kterou mu vtiskne architekt. První přeměna má začít příští rok a dotkne se „Déčka“.

„Sídliště už prošla regenerací, kdy jsme se soustředili na doplnění parkovacích míst, zeleně nebo popelnicových stání. Tohle je ale vyšší level,“ okomentoval kadaňský starosta Jiří Kulhánek. „Chceme, aby nebyla tuctová. Každé z nich bude mít svou tvář, aby si člověk, který tam přijde, řekl: Aha, tady jsem na Déčku,“ vyslovil přání starosta.

Na sídlišti je například dost dětských hřišť, chybí jim ale nápaditost a různorodost. Lidé si také nemají kde posedět, odpadkové koše jsou zastaralé a někde přetrvávají stará klepadla na koberce a nevyužité betonové plácky.

Takto vypadal dům číslo 722 v kadaňské Dvořákově ulici donedávna
„Holubí dům“, který Kadaň převzala od kraje, už je uklizený

To vše si říká o jednotný koncept. Kadaň proto spolupracuje s architektkou Márií Maninovou, která přišla s návrhy na vylepšení. Zahrnují jednotný mobiliář a zeleň, ale také zlepšení, která dostanou lidi z pohodlí domova.

Jde například o venkovní gril s ohništěm, lezeckou zeď či prolézací stěnu, dřevěné paluby ke hře i odpočinku, přístřešky pro posezení, venkovní fitness, přírodní hřiště a herní prvky jako pétanque, ping pong a šachy. V plánu je i otevření školního hřiště, aby bylo přístupné odpoledne.

Veřejnost se s návrhem seznámila na druhém veřejném projednání, kde ho také mohla připomínkovat. Podle vedoucího odboru výstavby Jana Šeráka měli obyvatelé výhrady vůči venkovnímu fitcentru a grilu. „Návrh na veřejné ohniště se nesetkal s velkým nadšením. Nikdo nemůže zakázat, aby si tam nepřicházeli opéct buřt lidé z jiného sídliště,“ tlumočil s tím, že fitness prvky lidé zase viděli jako zbytečné. Oba nápady ale mohou najít místo v jiné části sídliště.

Drahé to prý nebude

Na konci listopadu budou o záměru revitalizace sídliště D rozhodovat radní. Pokud ho schválí, rozdělí se na etapy. „První by začala příští rok,“ uvedl starosta. Přeměna by podle něj neměla být nákladná. „Jde o věci, které nejsou drahé, ale vylepšují život,“ dodal.

Při zpracování návrhu architektka Maninová pracovala s tezí, že lidé mají trávit více času venku. „Panelová sídliště jsou často vnímaná negativně. Kvalitně řešená veřejná prostranství lákají k trávení volného času mimo soukromý prostor,“ uvedla.

Ilustrační foto.
Chytré hřiště v Kadani už dostává první obrysy