K větší bezpečnosti obyvatel a zajištění veřejného pořádku má přispět 44 nových kamer, jež rozšíří monitorovací systém chomutovské městské policie.

Celkem už 77 kamer

Na pořádek v nejproblémovějších lokalitách nebo frekventovaných místech tak už bude dohlížet celkem 77 kamer. Čtyři z nich jsou přenosné. „Mobilní kamery se nám velmi osvědčily. Strážníci je mohou používat operativně tam, kde se vyskytne nějaký akutní problém," vysvětlil náměstek primátora a velitel městské policie Jan Řehák.

Sídliště pod dohledem

Kamery budou monitorovat dění zejména ve velkých, hustě osídlených lokalitách s panelovou zástavbou, tedy sídlištích Březenecká, Zahradní, Písečná a Kamenná. Strážníci je ale umístí i v blízkosti nově vybudovaných hřišť, sportovišť a parkovišť, či do podchodů. Ze 44 kamer bude deset otočných a 34 stacionárních, z nichž 16 bude sledovat dění v podchodech.

Na Březenecké přibudou jen tři kamery, sídliště je totiž kamerami pokryto už dostatečně. V sídlišti Zahradní firma namontuje deset kamer, v sídlišti Písečná 13 a v sídlišti Kamenná 18 kamer.

Město vydá 3,5 milionu

Výběrové řízení na dodavatele kamer magistrát vypíše v březnu, předpokládaná cena je 3,5 milionu korun.

Nová pracovní místa

Rozšíření monitorovací systému si vyžádá i personální posílení.

V rozpočtu pro letošní rok je zahrnuta částka na mzdy pro dva civilní pracovníky městské policie, kteří se prostřídají ve dvou dvanáctihodinových směnách.

Zatím dva civilní pracovníci

Velitel městské policie však nevyloučil, že ke zvládnutí sledování a vyhodnocení kamerových záznamů bude třeba ještě více lidí.

„V takovém případě bychom do zastupitelstva připravili návrh na nábor a přijetí dalších civilních pracovníků," doplnil Řehák.